Treny lipca

Cena: 24,90 zł 24.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Ten cykl trenów tak jest pełen światła i życia, że podczas lektury co chwilę zapominamy o tym, że wyraża żal za umarłą. Strata po latach przestała być pustką i mrokiem. Żar utraty przeradza się w potężny zmysłowy nadmiar, chaos nadmiaru; lipcowe szaleństwo ogarnia żywych i nieżywych. To wszystko jakimś cudem ujęte zostało w krystaliczną formę, która sprawia, że w tym szaleństwie jest harmonia. Pobrzmiewa w Trenach lipca czarnoleska lutnia, nie może być inaczej, stylizacja jest jawna, świadoma. W poszczególnych utworach metafory zapalają się jedna od drugiej, aż po – rzec by można – pożar w galerii obrazów, by na następnej stronie ukołysać się w ludowej paraleli, ukoić w powtórzeniach, nawet rozśmieszyć w lirycznym żarcie. Miłość i śmierć są tu równie żywe i obie przechodzą metamorfozy, mają jedno serce, jeden puls, który przyspiesza lub słabnie. To są niezwykłe wiersze, gęste jak miód spadziowy, upalne litanie, hymny na cześć smutku; przedziwne apogeum, gdy obfitość wszystkiego nieustannie w lustrze śmierci się przegląda. Nawet jeśli ta śmierć i tak przychodzi po swoje, to poetycka wyprawa po Eurydykę, jakiej się podjął Bogdan Jaremin, udała się – Eurydyka tutaj żyje.

Anna Janko

 


Bogdan Jaremin, poeta, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, mieszka w Gdyni. Lekarz klinicysta, nauczyciel akademicki, profesor medycyny, związany z morskim środowiskiem pracy, redaktor czasopisma naukowego „International Maritime Health”.

Autor zbiorów wierszy: Stare wnętrze lata, Śmiech w czarnej chuście, Miłość do późnych rokitników, Anioły żywiołów, Wiersze z ciemnego światła, Bez znużenia, Notatki z milczenia, Czarna skrzynka wiersza, Ulotne rzemiosła, Stroiciel mowy.

Publikował w „Literach”, „Odrze”, „Zeszytach Literackich”, „Toposie” i ­innych czasopismach, obecny w antologii Między słowem a światłem.

Dane techniczne

Autor Bogdan Jaremin
Rok wydania 2013
Oprawa twarda
Liczba stron 76
Format 125x205
ISBN 978-83-7823-285-8

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl