Produkty tygodnia
Moja Afryka
Moja Afryka

35,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Opowieść Ojca
Opowieść Ojca

50,00 zł

Cena regularna: 69,90 zł

Najniższa cena: 69,90 zł
szt.
Benedykt XVI. Jego dziesięć ulubionych tematów
Benedykt XVI. Jego dziesięć ulubionych tematów

80,00 zł

Cena regularna: 120,00 zł

Najniższa cena: 120,00 zł
szt.
Jak można nie zgadzać się z papieżem. Papież Franciszek a dubia kardynałów
Jak można nie zgadzać się z papieżem. Papież Franciszek a dubia kardynałów

45,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Księgi historyczne Starego Testamentu

Cena: 59,90 zł 59.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Monografia Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych jest adresowana do szerokiego spectrum czytelników: od naukowców – biblistów, którzy badają teksty biblijne z racji wykonywanego zawodu, poprzez studentów i pasjonatów chcących poznać ciekawe niuanse literackie i historyczne obecne w różnych księgach Starego Testamentu, aż do tych, którzy stoją na samym początku wnikliwszej lektury Pisma św. i potrzebują profesjonalnego wsparcia w rozumieniu całej palety różnych problemów teologiczno-literackich pojawiających się w tekście natchnionym. Autor prezentuje wybrane zagadnienia literackie, teologiczne i historyczno-krytyczne obecne w obszernej grupie ksiąg biblijnych określanych mianem księgi historyczne oraz historyczno-dydaktyczne Starego Testamentu.

Z recenzji ks. prof. dr. hab. Dariusza Dziadosza (KUL):

Pod kątem przyjętej metodologii i struktury pracy naukowej opracowanie Księgi historyczne Starego Testamentu. Wprowadzenie do zagadnień literackich, historyczno-krytycznych i teologicznych odzwierciedla standardy stosowane w najlepszych obcojęzycznych współczesnych naukowych publikacjach z zakresu isagogii Starego Testamentu. Wprowadzając w arkana historyczne, religijno- kulturowe, literackie i redakcyjne, a także archeologię, język i teologii starotestamentalnych pism historycznych, Autor umiejętnie skorzystał z gotowych już wzorców wypracowanych przez najnowszą światową hermeneutykę i egzegezę biblijną, a jednocześnie zaproponował własne bardzo interesujące i nowatorskie ujęcia badanych problemów i ich rozwiązania. Autor na kolejnych stronach monografii proponuje współczesnemu czytelnikowi rzetelne oraz zwarte kompendium fundamentalnej wiedzy na temat autorstwa, pochodzenia, datacji, formy, struktury i pełnego procesu redakcji kolejnych ksiąg historycznych, a także rozwiązuje ich najważniejsze problemy literackie, lingwistyczne i egzegetyczne, oferując jednocześnie uporządkowaną syntezę ich wiodących teologii. Istotnym walorem publikacji jest jej zrozumiały język, przejrzystość przekazu oraz logiczna i uporządkowana tematycznie struktura wszystkich kolejnych komponentów, która w formie stopniowo i systematycznie rozwijanej analizy i syntezy proponuje encyklopedyczną wiedzę na temat wszystkich kolejnych ksiąg historycznych. Na uwagę zasługuje również problemowy sposób prezentacji teologii omawianych ksiąg biblijnych. Wyszczególnienie wiodących tematów teologicznych we wszystkich kolejno omawianych księgach biblijnych jest bardzo cenną innowacją, która ułatwia korzystającemu z tej monografii zrozumienie najważniejszych reguł, jakimi kierowali się ich kolejni redaktorzy w procesie omawiania i oceny prezentowanych miejsc, faktów, wydarzeń i postaci z dziejów Izraela.

Z recenzji ks. dr. hab. Tomasza Tułodzieckiego, prof. UMK:

Na szczególną uwagę i pochwałę tej pozycji literackiej ks. prof. Pikora zasługuje forma i wewnętrzna struktura dzieła. Kolejne części, czy rozdziały tej pracy stanowią poszczególne księgi historyczne ST. Każda z nich stawia przed czytelnikiem inne problemy literackie, językowe, historyczne i teologiczne. Kolejne paragrafy danego rozdziału, czyli kolejnej Księgi Historycznej bardzo przejrzyście, i przystępnie próbują te problemy naświetlić i rozwiązać. Tym samym lektura podręcznika nie nuży, ale stanowi płynne przechodzenie od jednego zwięzłego omówienia tematu do drugiego. Ułatwione jest tym samym wyszukiwanie różnych szczegółowych zagadnień. Przy własnej pracy naukowej łatwo dotrzeć do wybranego problemu w danej księdze i zapoznać się ze stanem badań w danym temacie, aniżeli żmudnie brnąć przez zlewający się gęsty tekst najeżony przypisami i odsyłaczami, którzy szybko nuży i odstrasza swoją „naukowością”. Ta książka ma wszelkie walory nowoczesnych podręczników teologicznych wydawanych w różnych poważnych oficynach wydawniczych w Zachodniej Europie i USA. W tym zakresie może z nimi śmiało konkurować i uzupełnia bardzo skutecznie barki na tym polu w polskiej literaturze biblijnej.

Zamów książkę w wersji ebook:

 

 

 

Dane techniczne

Autor Ks. Wojciech Pikor
Rok wydania 2023
Oprawa miękka
Liczba stron 272
Format 160 x 235
ISBN 978-83-8333-114-0
EAN 9788383331140

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl