Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Produkty tygodnia
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
44,90 zł 35,00 zł
szt.
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
44,90 zł 20,00 zł
szt.
Tam, gdzie rodziła się Polska
Tam, gdzie rodziła się Polska
44,90 zł 30,00 zł
szt.

Biblijne pytania o Boże Miłosierdzie

Cena: 19,90 zł 19.90
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Papież Franciszek w bulli zapowiadającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia stwierdza, iż „potrzebujemy nieustannie kontemplować tajemnicę miłosierdzia” Boga. „To Jego bycie miłosiernym znajduje swe potwierdzenie w wielorakich dziełach historii zbawienia, gdzie dobroć Boga zwycięża nad chęcią kary i zniszczenia”. Miłosiernym czynom Boga towarzyszy słowo, przez które objawienie Miłosierdzia przyjmuje kształt dialogu Boga z człowiekiem. Wypełnia się on w ostatnim Słowie miłosiernego Ojca – w Jezusie Chrystusie, którego „osoba jest niczym innym jak tylko miłością”.

Książka „Biblijne pytania o Boże miłosierdzie” jest zaproszeniem do włączenia się w ten dialog z miłosiernym Bogiem. Dwadzieścia sześć pytań ludzi czasów Starego Testamentu postawionych w tej książce okazuje się być pytaniami obecnego czasu, w którym borykamy się z przemocą, terrorem, złem, cierpieniem i śmiercią. Pośrodku tych doświadczeń słowo Boże przynosi odpowiedź otwierającą nas na zrozumienie siebie w tajemnicy Bożego miłosierdzia.

 

Ks. Wojciech Pikor, prof. dr hab., ur. w 1969 r., wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu i w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, członek Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Ostatnie publikacje książkowe: Rola ziemi w przymierzu Boga z Izraelem. Studium historyczno-teologiczne Księgi Ezechiela; Odkrywanie siebie w dialogu z Jezusem. Narracyjna lektura Ewangelii wg św. Jana.

 

KSIĄŻKĘ POLECA „PASTORES” – KWARTALNIK POŚWIĘCONY FORMACJI KAPŁAŃSKIEJ

 

W ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ukazało się sporo tematycznych pozycji książkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje niewątpliwie książka ks. Wojciecha Pikora, która dotyka problemu bliskiego wielu ludziom – jak wyczytać orędzie o miłosierdziu Bożym z kart Starego Testamentu, w którym obraz Boga wydaje się być niejednokrotnie daleki od idei miłosierdzia? Książka odpowiada na to pytanie, rozbijając je na szereg kwestii szczegółowych. Pod lupę wzięte zostają szczególnie istotne, ale i szczególnie kontrowersyjne perykopy biblijne, którym przypisane zostają odważne pytania. Autor pyta na przykład: „jak w obliczu cierpienia wierzyć w Boże miłosierdzie” lub „czy można na Bogu wymusić miłosierdzie”?. Pytania te wyłaniają się z samych tekstów biblijnych, a jednocześnie okazują się być pytaniami jak najbardziej aktualnymi. Autor ukazuje całą paletę odcieni miłosierdzia, nie unikając tematów trudnych i odważnych. Miłosierdzie zostaje zestawione z ludzką niedolą, wątpliwościami, niesprawiedliwością i śmiercią. Ostatecznie jednak wszystkie odpowiedzi prowadzą czytelnika do Jezusa Chrystusa, w którym Boże miłosierdzie objawiło się w pełni. Dlatego ostatni rozdział – jedyny oparty na Nowym Testamencie – dotyczy śmierci krzyżowej Jezusa. „W śmierci Jezusa zapowiadanej przez teksty Starego Testamentu Boże miłosierdzie staje się wiecznym «teraz» Boga dla człowieka” – pisze autor.

 

Ks. Wojciech Pikor to naukowiec, jednak książka bynajmniej nie jest lekturą ciężką. Można w niej spotkać popularyzatorskie oblicze biblisty i wsłuchać się w jego spokojną opowieść o trudnych kartach Pisma Świętego. Czytelnik z radością odkryje, że słowo Boże dotyka jego dzisiejszych problemów i stanowi na nie odpowiedź. Tą odpowiedzią jest Boże miłosierdzie, które nie jest dla autora publikacji żadnym sloganem, lecz bardzo konkretną rzeczywistością przejawiającą się w dziejach bosko-ludzkiego dialogu.

 

Po książkę warto sięgnąć nie tylko z okazji trwającego Roku Miłosierdzia.

 

mw

Omówienie książki w „PASTORES” nr 72

Dane techniczne

Autor ks. Wojciech Pikor
Rok wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 172
Format 125x195
ISBN 978-83-7823-669-6
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl