Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Produkty tygodnia
Modlitewnik za zmarłych
Modlitewnik za zmarłych
15,00 zł 12,00 zł
szt.
Piechotą do źródeł Orinoko
Piechotą do źródeł Orinoko
48,90 zł 35,00 zł
szt.

Biblijne pytania o Boże Miłosierdzie

okladka-Biblijne-pytania.jpg
  • promocja
Cena: 10,00 zł 19,90 zł 10.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Papież Franciszek w bulli zapowiadającej Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia stwierdza, iż „potrzebujemy nieustannie kontemplować tajemnicę miłosierdzia” Boga. „To Jego bycie miłosiernym znajduje swe potwierdzenie w wielorakich dziełach historii zbawienia, gdzie dobroć Boga zwycięża nad chęcią kary i zniszczenia”. Miłosiernym czynom Boga towarzyszy słowo, przez które objawienie Miłosierdzia przyjmuje kształt dialogu Boga z człowiekiem. Wypełnia się on w ostatnim Słowie miłosiernego Ojca – w Jezusie Chrystusie, którego „osoba jest niczym innym jak tylko miłością”.

Książka „Biblijne pytania o Boże miłosierdzie” jest zaproszeniem do włączenia się w ten dialog z miłosiernym Bogiem. Dwadzieścia sześć pytań ludzi czasów Starego Testamentu postawionych w tej książce okazuje się być pytaniami obecnego czasu, w którym borykamy się z przemocą, terrorem, złem, cierpieniem i śmiercią. Pośrodku tych doświadczeń słowo Boże przynosi odpowiedź otwierającą nas na zrozumienie siebie w tajemnicy Bożego miłosierdzia.

 

Ks. Wojciech Pikor, prof. dr hab., ur. w 1969 r., wykładowca Pisma Świętego na Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu i w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, członek Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Ostatnie publikacje książkowe: Rola ziemi w przymierzu Boga z Izraelem. Studium historyczno-teologiczne Księgi Ezechiela; Odkrywanie siebie w dialogu z Jezusem. Narracyjna lektura Ewangelii wg św. Jana.

 

KSIĄŻKĘ POLECA „PASTORES” – KWARTALNIK POŚWIĘCONY FORMACJI KAPŁAŃSKIEJ

 

W ramach ogłoszonego przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia ukazało się sporo tematycznych pozycji książkowych. Wśród nich na uwagę zasługuje niewątpliwie książka ks. Wojciecha Pikora, która dotyka problemu bliskiego wielu ludziom – jak wyczytać orędzie o miłosierdziu Bożym z kart Starego Testamentu, w którym obraz Boga wydaje się być niejednokrotnie daleki od idei miłosierdzia? Książka odpowiada na to pytanie, rozbijając je na szereg kwestii szczegółowych. Pod lupę wzięte zostają szczególnie istotne, ale i szczególnie kontrowersyjne perykopy biblijne, którym przypisane zostają odważne pytania. Autor pyta na przykład: „jak w obliczu cierpienia wierzyć w Boże miłosierdzie” lub „czy można na Bogu wymusić miłosierdzie”?. Pytania te wyłaniają się z samych tekstów biblijnych, a jednocześnie okazują się być pytaniami jak najbardziej aktualnymi. Autor ukazuje całą paletę odcieni miłosierdzia, nie unikając tematów trudnych i odważnych. Miłosierdzie zostaje zestawione z ludzką niedolą, wątpliwościami, niesprawiedliwością i śmiercią. Ostatecznie jednak wszystkie odpowiedzi prowadzą czytelnika do Jezusa Chrystusa, w którym Boże miłosierdzie objawiło się w pełni. Dlatego ostatni rozdział – jedyny oparty na Nowym Testamencie – dotyczy śmierci krzyżowej Jezusa. „W śmierci Jezusa zapowiadanej przez teksty Starego Testamentu Boże miłosierdzie staje się wiecznym «teraz» Boga dla człowieka” – pisze autor.

 

Ks. Wojciech Pikor to naukowiec, jednak książka bynajmniej nie jest lekturą ciężką. Można w niej spotkać popularyzatorskie oblicze biblisty i wsłuchać się w jego spokojną opowieść o trudnych kartach Pisma Świętego. Czytelnik z radością odkryje, że słowo Boże dotyka jego dzisiejszych problemów i stanowi na nie odpowiedź. Tą odpowiedzią jest Boże miłosierdzie, które nie jest dla autora publikacji żadnym sloganem, lecz bardzo konkretną rzeczywistością przejawiającą się w dziejach bosko-ludzkiego dialogu.

 

Po książkę warto sięgnąć nie tylko z okazji trwającego Roku Miłosierdzia.

 

mw

Omówienie książki w „PASTORES” nr 72

Dane techniczne

Autor ks. Wojciech Pikor
Rok wydania 2016
Oprawa miękka
Liczba stron 172
Format 125x195
ISBN 978-83-7823-669-6
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl