Jak zając ożenił się z córką króla. Najpiękniejsze bajki afrykańskie cz. III
Bajki, legendy i opowiadania zamieszczone w tej publikacji były zbierane przeze mnie z wielką pasją częściowo w czasie mojej pracy misyjnej w Zambii w latach 1972–1975.
Kod produktu: 499_20121010122943
Cechy produktu
Opis książki
Opis
Bajki, legendy i opowiadania zamieszczone w tej publikacji były zbierane przez autora z wielką pasją w czasie jego pracy misyjnej w Zambii w latach 1972-1975. Spisywał zarówno historie zasłyszane przy ognisku, jak i w chatach tubylców, opowiadane w miejscowym języku bemba lub angielskim. Sporo interesujących tekstów odnalazł też w bibliotekach na terenie Niemiec w latach 1977-2000 i przetłumaczył na język polski.
Celem, jakim kierował się autor, było wierne przekazanie bajek w takiej formie, w jakiej sam je usłyszał, niejednokrotnie w różnych wersjach. Na nowo opowiedziała je, skrupulatnie opracowując teksty w niniejszej książce, Gertruda Janoszek.
W większości tekstów zachowano oryginalne tytuły. Jedynie styl opowiadań został z konieczności przystosowany do mentalności polskiego czytelnika. Bajki przybliżają nam ciągle mało znaną Afrykę i jej mieszkańców.
Trzeci tom bajek nie sprawi na pewno zawodu czytelnikom zarówno młodym, jak i wcześniej urodzonym. Wspaniałe bajanie, mądre morały i puenty, a także niepowtarzalne ilustracje stanowią o wartości książki. Znajdziemy tu mity o stworzeniu świata, pochodzeniu śmierci, opowieści o czynach mężnych wojowników, powiastki o wyczynach przeróżnych łotrzyków, czarodziejów i kuglarzy ze świata zwierząt i ludzi, bo zwierzęta są równoprawnymi w stosunku do ludzi bohaterami baśni. Człowiek jest tu częścią natury, a nie jej panem. Proponujemy także tę książkę dziecięcym i młodzieżowym kołom misyjnym. To kopalnia wiedzy o Czarnym Lądzie, która może w sposób wyjątkowy uatrakcyjniać spotkania.
Aleksander Bejger urodził się 12 grudnia 1934 roku w Toruniu, w dawnej diecezji chełmińskiej. Po studiach filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie otrzymał święcenia kapłańskie w 1959 roku z rąk ks. biskupa Kazimierza Józefa Kowalskiego. Studiował misjologię i religioznawstwo na ATK w Warszawie (1969–1972). Po studium magisterskim wyjechał do Anglii, gdzie pracował w Manchesterze wśród Polonii i w 1973 wyjechał na misje do Zambii (archidiecezja Lusaka). Studiował w Londynie, Münster i St. Augustin/Bonn. Uzyskał tytuł doktora teologii ze specjalizacji w misjologii i religioznawstwie. Od 1977 roku pracuje w duszpasterstwie na terenie Niemiec. Bibliografia jego prac obejmuje kilkadziesiąt reportaży i artykułów o tematyce misyjnej, w tym kilka wydanych drukiem książek: Mission und Kirche in Sambia (1875–1994), wyd. we Frankfurcie n.M. 1996; Pełnym głosem o Afryce, wyd. w Warszawie 2000; Moje listy do Ciebie, wyd. w Pelplinie 2003; seria najpiękniejsze bajki afrykańskie Zaczarowane zwierciadło – tom I, wyd. w Pelplinie 2004, Smok z czarnej rzeki – tom II, wyd. w Pelplinie 2007.