Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405
Publikacje naukowe
Wydajemy recenzowane monografie naukowe
Informujemy, że Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o. znajduje się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe – poziom I (Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe) i podejmuje się ich kompleksowego i profesjonalnego przygotowania i wydania drukiem.
Zasady etyki wydawniczej
Chcąc przeciwdziałać nieuczciwym praktykom publikacyjnym, Wydawnictwo „Bernardinum” stosuje zasady etyki publikacyjnej, określone na podstawie wytycznych Komitetu ds. Etyki Publikacyjnej (Committee on Publication Ethics – COPE) i zawarte w Kodeksie Postępowania COPE (https://publicationethics.org/guidance).
Zasady ogólne
- Wydawnictwo przestrzega norm etycznych oraz intelektualnych.
- Wydawnictwo czuwa nad przestrzeganiem zasad etyki wydawniczej przez autorów, recenzentów i redakcję, dbając również o rzetelny i profesjonalny proces wydawniczy, w tym proces redakcyjny.
- Decyzję o przyjęciu publikacji do planu wydawniczego podejmuje Zarząd Wydawnictwa, biorąc pod uwagę profil Wydawnictwa, tematykę tekstu, oryginalność ujęcia i jego przydatność dla odbiorców.
- Wydawnictwo realizuje procedury antyplagiatowe i stosuje wszelkie dostępne środki (zasoby Internetu, bibliotek, programy antyplagiatowe) w celu zapobiegania:
- plagiatom – przywłaszczeniu cudzego utworu w całości bądź w części;
- autoplagiatom – opublikowaniu własnego utworu w całości lub w części w więcej niż jednym wydawnictwie;
- ghostwritingowi – pominięciu w wykazie autorstwa osób, które tworzyły publikację;
- guest authorshipowi – przypisanie autorstwa osobom, które nie uczestniczyły w tworzeniu dzieła.
- Wydawnictwo zobowiązuje się do poszanowania autorskich praw osobistych autorów, a w szczególności respektowania prawa do autorstwa oraz decydowania o sposobie oznaczenia autorstwa, dbania o renomę oraz dobrą sławę autorów oraz publikacji.
- Wydawnictwo publikuje recenzowane monografie naukowe wnoszące istotny wkład w rozwój nauki.
- Recenzja wydawnicza publikacji naukowej jest wewnętrznym dokumentem Wydawnictwa.
- Wydawnictwo zapewnia poufność i bezpieczeństwo przetwarzania danych osobowych.
Zasady etyczne obowiązujące autorów
- Autor jest zobowiązany do zachowania standardów rzetelności naukowej oraz przestrzegania zasad etyki wydawniczej.
- Autor jest zobowiązany do przekazania wydawnictwu dzieła oryginalnego, które nie stanowi w żadnej części plagiatu lub autoplagiatu oraz nie zostało zgłoszone do publikacji w innych wydawnictwach.
- Autor jest zobowiązany zapewnić, że przekazane wydawnictwu prawa autorskie do utworu w dniu jego przyjęcia przez Wydawnictwo nie są ograniczone jakimikolwiek prawami osób trzecich, korzystanie z utworu i rozporządzanie nim przez wydawnictwo nie narusza dóbr osobistych ani praw osób trzecich.
- Przekazany przez autora utwór jest publikowany na podstawie umowy wydawniczej autorskiej, regulującej wszelkie sprawy prawnoautorskie.
- W przypadku prac zbiorowych redaktor zgłaszający publikację do wydania jest zobowiązany określić autorstwo poszczególnych fragmentów dzieła.
- Redaktor pracy zbiorowej ma obowiązek upewnić się, że autorzy utworów akceptują poprawki wniesione na etapie przygotowania tekstu do druku.
Procedura recenzowania publikacji naukowych
- Procedura recenzyjna publikacji naukowych jest dwuetapowa.
- Na pierwszym etapie tekst publikacji naukowej oceniany jest pod względem formalnym i tematycznym przez redakcję Wydawnictwa; na drugim – podlega recenzji wydawniczej przeprowadzonej przez dwóch niezależnych recenzentów wskazywanych przez Wydawnictwo, będących specjalistami w dziedzinie, której dotyczy utwór.
- Recenzowanie tekstów odbywa się według modelu rekomendowanego przez MNiSW, w którym autorzy i recenzenci nie znają swoich tożsamości (double-blind review process).
- Recenzje wydawnicze mają charakter poufny i są udostępniane wyłącznie osobom zaangażowanym w proces redakcyjny.
- Recenzentem publikacji naukowej może być pracownik naukowy z tytułem doktora, doktora habilitowanego lub profesora.
- Recenzentem nie może być osoba:
- zaangażowana w tym samym ośrodku naukowym, do którego afiliowany jest autor publikacji naukowej;
- uczestnicząca w charakterze recenzenta w przewodzie doktorskim bądź w postępowaniu habilitacyjnym autora recenzowanej publikacji;
- pozostająca w zależności służbowej od autora recenzowanej publikacji;
- pozostająca względem autora w bezpośrednich relacjach osobistych (pokrewieństwo, związki prawne, konflikt interesów).
- Recenzenci sporządzają recenzje w terminie ustalonym z Wydawnictwem na formularzu recenzyjnym przygotowanym przez Wydawnictwo.
- Recenzje muszą być obiektywne, a wszelkie uwagi recenzenta winny być merytorycznie uargumentowane.
- Recenzenci oceniają zasadność opublikowania tekstu, określając:
- trafność podjętej problematyki oraz jej oryginalność na rynku wydawniczym;
- ewentualne usterki i nieprawidłowości merytoryczne w treści publikacji;
- propozycje zmian w treści, które mogą przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności publikacji na rynku wydawniczym.
- W zakończeniu recenzji recenzent powinien zamieścić jednoznaczny wniosek dotyczący dopuszczenia utworu do publikacji lub jego odrzucenia.
- Ostateczną kwalifikację do druku podejmuje Zarząd Wydawnictwa, po zapoznaniu się z uwagami zawartymi w recenzji i ostatecznej wersji utworu dostarczonej przez autora.
- Kontakt: publikacje@bernardinum.com.pl