Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Produkty tygodnia
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
44,90 zł 35,00 zł
szt.
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
44,90 zł 20,00 zł
szt.
Tam, gdzie rodziła się Polska
Tam, gdzie rodziła się Polska
44,90 zł 30,00 zł
szt.

Zamyślenia wiejskiego proboszcza

Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Słowo od autora

 

Wybuch pandemii COVID-19 w Polsce na początku marca 2020 roku sprawił, że z dnia na dzień opustoszały świątynie. Zgodnie z zaleceniami  sanitarno-epidemiologicznymi, liturgie Mszy Świętych i innych nabożeństw sprawowane były z udziałem bardzo ograniczonej liczby wiernych. Telewizja publiczna i stacje komercyjne transmitowały Msze Święte z różnych  kościołów naszej ojczyzny. Zarejestrowane celebracje pojawiły się także w internecie. Była to jednak tylko namiastka żywego i prawdziwego spotkania z Chrystusem eucharystycznym. Przykro, że wszystko to działo się w ogłoszonym przez Episkopat Polski Roku Eucharystii.

Jest pewne, że zaraza koronawirusa prędzej czy później przeminie, jak wiele innych, choć niestety nie wszyscy ją przeżyją. Powstaje pytanie: ilu wiernych powróci do swych kościołów i będzie regularnie uczestniczyć we Mszy Świętej niedzielnej? Ilu ponownie nawiąże ścisłą relację z Jezusem Chrystusem w Jego Kościele? Być może niektórzy będą ciągle powoływać się na udzielone dyspensy, mimo że te zostaną już odwołane, bo bezpieczeństwo uczestnictwa w zgromadzeniach publicznych ulegnie radykalnej poprawie i nie będzie już zagrożenia dla zdrowia i życia.

Prezentowany tomik rozważań dedykuję przede wszystkim Parafianom, wśród których pracowałem przez 25 lat, w różnych parafich (Pasym, Korsze, Wielbark, Szczytno, Barczewo i Biesal oraz okazyjnie w Gietrzwałdzie), szczególnie zaś dotkniętym pandemią COVID-19 i ograniczeniami sanitarno-epidemiologicznymi.

Niniejsze opracowanie nie jest klasycznym podręcznikiem do konstruowania homilii czy kazań. Nie jest również pracą naukową, choć powołuję się na dokumenty Kościoła i wydatnie korzystam z dorobku duszpastersko-kaznodziejskiego wielu Robotników Winnicy Pańskiej, zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Oddane w ręce Czytelnika rozważania są raczej zbiorem zamyśleń wiejskiego proboszcza nad słowem Bożym jako źródłem chrześcijańskiego życia. Jeśli przybliżą wiernych do Boga i sprowadzą ich z powrotem do kościoła na niedzielną Eucharystię, spełnią moje zamierzenia i będą najlepszym uznaniem wysiłku związanego z przepowiadaniem słowa Pańskiego na chwałę Bożą i pożytek duchowy ludzi.

                                                                                                                                                                                                             ks.Bogumił Wykowski

 

Ks. Bogumił Wykowski (ur. 1969 r.) – historyk, doktor nauk humanistycznych. W 1996 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie i podjął posługę w duszpasterstwie parafialnym oraz pracę w katechezie szkolnej (Korsze, Wielbark, Szczytno, Nowy Dwór k. Jedwabna, Barczewo, Olsztyn i Biesal). Jako nauczyciel dyplomowany katechizuje do chwili obecnej.

W 2011 r. został proboszczem Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Biesalu.

W 2009 r. obronił dysertację doktorską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Również na tym wydziale ukończył w 2012 r. studia podyplomowe z zakresu filozofii i etyki. Od kilku lat uczestniczy w konferencjach naukowych poświęconych dziejom Warmii i Mazur oraz jest autorem kilkunastu tekstów naukowych. Publikował m.in. na łamach „Warmińsko-mazurskich studiów z historii najnowszej” i „Rocznika Mazurskiego”. Jest także autorem kilku katechez i scenariuszy, które zostały opublikowane w katechizmach i poradnikach metodycznych dla katechetów: Być świadkiem Zmartwychwstałego w rodzinie, Warszawa – Olsztyn 2017; Na drogach do wolności, Warszawa – Olsztyn – Płock 2020.

Dane techniczne

Autor ks. Bogumił Wykowski
Rok wydania 2021
Oprawa miękka
Liczba stron 248
Format 165 x 235
ISBN 978-83-8127-621-4
EAN 9788381276214
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl