Zamyślenia wiejskiego proboszcza
Kod produktu: 1630
Cechy produktu
Opis książki
Opis
Słowo od autora
Wybuch pandemii COVID-19 w Polsce na początku marca 2020 roku sprawił, że z dnia na dzień opustoszały świątynie. Zgodnie z zaleceniami sanitarno-epidemiologicznymi, liturgie Mszy Świętych i innych nabożeństw sprawowane były z udziałem bardzo ograniczonej liczby wiernych. Telewizja publiczna i stacje komercyjne transmitowały Msze Święte z różnych kościołów naszej ojczyzny. Zarejestrowane celebracje pojawiły się także w internecie. Była to jednak tylko namiastka żywego i prawdziwego spotkania z Chrystusem eucharystycznym. Przykro, że wszystko to działo się w ogłoszonym przez Episkopat Polski Roku Eucharystii.
Jest pewne, że zaraza koronawirusa prędzej czy później przeminie, jak wiele innych, choć niestety nie wszyscy ją przeżyją. Powstaje pytanie: ilu wiernych powróci do swych kościołów i będzie regularnie uczestniczyć we Mszy Świętej niedzielnej? Ilu ponownie nawiąże ścisłą relację z Jezusem Chrystusem w Jego Kościele? Być może niektórzy będą ciągle powoływać się na udzielone dyspensy, mimo że te zostaną już odwołane, bo bezpieczeństwo uczestnictwa w zgromadzeniach publicznych ulegnie radykalnej poprawie i nie będzie już zagrożenia dla zdrowia i życia.
Prezentowany tomik rozważań dedykuję przede wszystkim Parafianom, wśród których pracowałem przez 25 lat, w różnych parafich (Pasym, Korsze, Wielbark, Szczytno, Barczewo i Biesal oraz okazyjnie w Gietrzwałdzie), szczególnie zaś dotkniętym pandemią COVID-19 i ograniczeniami sanitarno-epidemiologicznymi.
Niniejsze opracowanie nie jest klasycznym podręcznikiem do konstruowania homilii czy kazań. Nie jest również pracą naukową, choć powołuję się na dokumenty Kościoła i wydatnie korzystam z dorobku duszpastersko-kaznodziejskiego wielu Robotników Winnicy Pańskiej, zarówno osób duchownych, jak i świeckich. Oddane w ręce Czytelnika rozważania są raczej zbiorem zamyśleń wiejskiego proboszcza nad słowem Bożym jako źródłem chrześcijańskiego życia. Jeśli przybliżą wiernych do Boga i sprowadzą ich z powrotem do kościoła na niedzielną Eucharystię, spełnią moje zamierzenia i będą najlepszym uznaniem wysiłku związanego z przepowiadaniem słowa Pańskiego na chwałę Bożą i pożytek duchowy ludzi.
ks.Bogumił Wykowski
Ks. Bogumił Wykowski (ur. 1969 r.) – historyk, doktor nauk humanistycznych. W 1996 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie i podjął posługę w duszpasterstwie parafialnym oraz pracę w katechezie szkolnej (Korsze, Wielbark, Szczytno, Nowy Dwór k. Jedwabna, Barczewo, Olsztyn i Biesal). Jako nauczyciel dyplomowany katechizuje do chwili obecnej.
W 2011 r. został proboszczem Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Biesalu.
W 2009 r. obronił dysertację doktorską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Również na tym wydziale ukończył w 2012 r. studia podyplomowe z zakresu filozofii i etyki. Od kilku lat uczestniczy w konferencjach naukowych poświęconych dziejom Warmii i Mazur oraz jest autorem kilkunastu tekstów naukowych. Publikował m.in. na łamach „Warmińsko-mazurskich studiów z historii najnowszej” i „Rocznika Mazurskiego”. Jest także autorem kilku katechez i scenariuszy, które zostały opublikowane w katechizmach i poradnikach metodycznych dla katechetów: Być świadkiem Zmartwychwstałego w rodzinie, Warszawa – Olsztyn 2017; Na drogach do wolności, Warszawa – Olsztyn – Płock 2020.