Produkty tygodnia
Jedyne Praktyczne Przepisy
Jedyne Praktyczne Przepisy

40,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
WYSPA NA PRERII
WYSPA NA PRERII

35,00 zł

Cena regularna: 45,90 zł

Najniższa cena: 45,90 zł
szt.
Atlas Biblijny (wyd. III poprawione)
Atlas Biblijny (wyd. III poprawione)

160,00 zł

Cena regularna: 220,00 zł

Najniższa cena: 220,00 zł
szt.
Na ziemi, na niebie. Rozważania na niedziele i święta
Na ziemi, na niebie. Rozważania na niedziele i święta

50,00 zł

Cena regularna: 54,90 zł

Najniższa cena: 54,90 zł
szt.
Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Wyszyński Pater Patriae. Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej dedykowana Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu z okazji beatyfikacji

Cena: 90,00 zł 90.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zapraszam Państwa na wystawę i do katalogu Wyszyński Pater Patriae, których intencją jest przypomnieć i wizualnie ukazać tego wielkiego Polaka wyniesionego współcześnie na ołtarze. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat stał się on dla wielu rodaków wzorem człowieka i kapłana stojącego na straży wiary i moralności chrześcijańskiej, a także wzorem patrioty. Stał się po prostu – używając starożytnego idiomu łacińskiego przysługującego najwybitniejszym – Pater Patriae, Ojcem Ojczyzny. Całe swoje pasterskie posługiwanie oddał służbie człowiekowi, dążąc do jedności Kościoła z narodem, za co potomni w dowód uznania nazwali go Mężem Stanu i Prymasem Tysiąclecia. Piszę ten wstęp o błogosławionym kardynale Wyszyńskim, mając przed sobą ponad sto prac twórców, którzy z perspektywy czasu, jaki przebyliśmy, czekając na jego beatyfikację, wyrazili obrazem, metaforą, intuicją, artystycznym zamysłem swoje postrzeganie kardynała Wyszyńskiego. Zarówno oni, jak i ja – z tym, że w moim przypadku w sensie literackim – pragniemy ukazać Wyszyńskiego jako kogoś, kto został nam dany przez Boga jako prorok na trudne czasy.

Album prac wybitnych artystów zgromadzonych w tej książce, postrzega prymasa w jego prorockich cechach: oddany tylko Bogu (Soli Deo); odważnie przeciwstawiający się niesprawiedliwości i złu (Non possumus); kroczący przez całe swe życie drogą cierpienia (Via Dolorosa); bezgranicznie ufający Matce Bożej (Per Mariam); ojciec narodu i duchowy przywódca w czasach zniewolenia (Pater Patriae); z uporem realizujący przez życie zasadę miłości i miłosierdzia względem wszystkich, także swoich wrogów (Caritas et Misericordia).

Jan Paweł II powiedział kiedyś: „Oby Kościół i naród pozostał mocny dziedzictwem Stefana kardynała Wyszyńskiego. Obyto dziedzictwo trwało w nas”. Co to oznacza? Oznacza wejście w posiadanie skarbu naszej chrześcijańskiej kultury, której najważniejszymi czynnikami są: wiara przekazana przez ojców, godność człowieka i poszanowanie jego podstawowych praw, wartość i znaczenie przyznawane rodzinie, miłość Ojczyny i zawierzenie Matce Bożej. Kulturowe i artystyczne dziedzictwo tak respektowane w życiu Prymasa Tysiąclecia jest współcześnie wielkim wyzwaniem także dla twórców, by określali naszą tożsamość i przypominali o chrześcijańskim świadectwie piękna. Artyści bowiem poprzez swoje dzieła porozumiewają się z innymi. Co więcej – potrzebujemy artystów, aby pokazywali nam historię nieco inaczej, zamysłem swojego serca i talentu, wizją poetyczną, przebłyskiem światłości, która zajaśniała w ich duszy. Dobrze się stało, że życie błogosławionego Stefana Wyszyńskiego poddane zostało estetycznej kontemplacji sztuki, łącząc piękno z prawdą. Potrzebuje-my współcześnie w Polsce – w dobie kryzysu wiary – sztuki prowadzącej do doświadczenia religijnego. Im bardziej świat staje się mroczny i nieprzewidywalny, potrzebujemy sztuki, która daje nam oczyszczenie i za-chwyt. Ona bowiem przez tworzone piękno pozwala nam poznać smak życia i wzbudzić tęsknotę za Tajemnicą.

                                                                                                                                                                   Ks. prof. dr hab. Witold Kawecki

Dane techniczne

CN 4901-99-00
Autor Praca zbiorowa
Rok wydania 2022
Oprawa miękka
Liczba stron 236
Format 223 x 290
ISBN 978-83-8127-866-9
EAN 9788381278669
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl