Opowieść o Jastrzębiej Górze i Jasnym Wybrzeżu. Artyści i ich dzieła
Kod produktu: 2274
Cechy produktu
Opis książki
Opis
Ten unikalny album, niezwykle bogato ilustrowany doskonałymi obrazami 40 wybitnych polskich artystów oraz archiwalnymi dokumentami i zdjęciami, narodził się z miłości do morza i sztuki. Karol Klukowski podjął się dzieła niemal niemożliwego i… stworzył pierwszą monografię poświęconą polskim malarzom, którzy – w rozmaity sposób – związali się z odzyskanym polskim wybrzeżem okresu międzywojennego. Uzupełnił ją o tych pomorskich współczesnych artystów, którzy zapisali wyraźne „morskie ślady” w swojej twórczości. W tym doborowym gronie znaleźli się oczywiście wszyscy, którzy z malarstwem o tematyce marynistycznej kojarzą się nierozerwalnie: z Marianem Mokwą, Eugeniuszem Dzierzenckim czy Henrykiem Baranowskim. Trafili do niego również chętnie sięgający po morskie tematy inni – m.in. Czesław Tumielewicz, Kazimierz Ostrowski, Ignacy Klukowski. Ale są też i tacy, którzy – tylko na pozór – z morską tematyką i Pomorzem raczej się nie kojarzą: Wojciech Kossak, Julian Fałat, Wojciech Weiss czy Jan Cybis.
To opowieść nie tylko o polskim Biarritz II Rzeczypospolitej, czyli Jastrzębiej Górze, ale i o całym „jasnym Wybrzeżu” – od Karwii po Hel. Pasjonujące historie miejsc, ludzi i ich pasji. Oraz malarskie arcydzieła – obrazy zatrzymane w czasie i w przestrzeni.
Warto tę historię poznać bliżej. Ten przepiękny album powinien znaleźć się na półce nie tylko wielbicieli wielkiej sztuki, ale i wszystkich, którzy kochają polskie morze i polskie wybrzeże. Prezentujemy go jako pozycję nr 1 nowej serii wydawniczej – Biblioteki Pomorskiego Magazynu Artystycznego SŁOWO.
Wojciech Fułek