Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405
Dosięgnąć nieba. Teatr Snów
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Monografia Dosięgnąć nieba. Teatr Snów autorstwa Barbary Świąder-Puchowskiej jest pierwszą publikacją książkową poświęconą działalności jednego z najważniejszych gdańskich teatrów z nurtu alternatywnego, będącego jednocześnie jednym z najstarszych i najważniejszych polskich teatrów ulicznych. Zespół prowadzony przez Zdzisława Górskiego powstał w 1986 roku i istnieje nieprzerwanie do dziś w zmienianym wielokrotnie składzie. Do najważniejszych spektakli grupy należą m.in.: Republika marzeń, Sanatorium, Wizyta, Ogród, Księga utopii, Żuraw, Szafarz, Pokój, Remus. Teatr prezentował swoje przedstawienia na najważniejszych festiwalach teatralnych świata, w tym w Edynburgu i Awinionie. Książka w możliwie pełny, wieloaspektowy sposób ukazuje specyfikę gdańskiego teatru, m.in. w perspektywie tradycji polskiego teatru alternatywnego (w tym gdańskich teatrów studenckich) i ulicznego, a także inspiracji twórczych, w tym m.in. Brunona Schulza, będącego rodzajem patrona gdańskiej grupy. W publikacji znalazła się także próba charakterystyki elementów typowych dla stylu Teatru Snów, jak narracja prowadzona za pomocą poetyckiego obrazu, posługiwanie się metaforą, charakterystyczny ruch (w tym typowy dla gdańszczan sposób chodzenia/latania na szczudłach), przechodzący w rodzaj choreografii, muzyczność, animacja przedmiotów i dużych obiektów, minimalizm środków.
„[…] Barbara Świąder-Puchowska podjęła się ważnego zadania, przygotowując pracę naukową o twórczości Teatru Snów, zespołu oryginalnego i szeroko znanego, który nie doczekał się jeszcze odrębnej monografii. Autorka sytuuje grupę Zdzisława Górskiego w nurcie polskich teatrów ulicznych, teatrów narracji plastycznej oraz teatrów poezji [.].
Autorka słusznie wywodzi Teatr Snów z nurtu teatralnej alternatywy oraz dalej z kręgu gdańskiego teatru studenckiego lat 50. i 60. Zespół powstał jako grupa rówieśnicza i przyjacielska połączona wspólną wizją świata [...]".
Plastyczne, pobudzające wyobraźnię czytelnika opisy przedstawień zostały uzupełnione badaniami genezy literackiej oraz kulturowej spektakli […]”.
Z recenzji wydawniczej
dr hab. prof. nadzw. Magdaleny Gołaczyńskiej
BARBARA ŚWIĄDER-PUCHOWSKA
Teatrolożka, wykładowczyni Uniwersytetu Gdańskiego – jest adiunktką w Zakładzie Kulturoznawstwa Instytutu Badań nad Kulturą. Animatorka i organizatorka życia kulturalnego, autorka krótkich filmów, teledysków, sesji zdjęciowych i dramatów. Zajmuje się głównie polskim teatrem współczesnym, w tym teatrem niezależnym w Gdańsku, oraz animacją kultury w aspekcie praktycznym. Autorka wielu recenzji i tekstów o teatrze, publikuje m.in. w miesięczniku „Teatr”. Autorka książek W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem oraz Myślenie obrazem. Gdańskie teatry plastyków w latach 50. i 60. XX wieku.
Współredaktorka tomów Na szlakach kultury – Sztuka – antropologia – teoria i Teatr Wybrzeże w latach 1996–2016. Zjawiska – ludzie – przedstawienia.
Współpracuje m.in. z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim i Klubem Żak w Gdańsku (PC Drama). Członkini m.in. Rady Kultury Gdańskiej oraz kilkukrotnie jury Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Była dziennikarką, redaktorką i szefową działu kultury „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”, współpracowała z działem literackim Teatru Wybrzeże oraz kierowała Sceną Teatralną Klubu Żak w Gdańsku. Prowadziła własny Teatr Złe Siostry w Tczewie. Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury oraz nagrody Yach na Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film. Była nominowana do nagrody Splendor Gedanensis za rok 2018.
Dane techniczne
Autor | Barbara Świąder - Puchowska |
Rok wydania | 2021 |
Oprawa | miękka (skrzydełka) |
Liczba stron | 260 |
Format | 165 x 235 |
ISBN | 978-83-8127-556-9 |
EAN | 9788381275569 |