Butelka lejdejska

Cena: 10,00 zł 10.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Pierwsze wydanie tomiku „Butelka lejdejska” miało miejsce w 1995 r. – dwa lata po śmierci ks. Janusza St. Pasierba; był to jego ostatni zbiór poetycki. Obecnie owe wiersze zostały wydane w nowym układzie i ciekawszej, niż poprzednio, szacie graficznej.
„W jakimś sensie przegląda się w tym zbiorku cały świat poetycki stworzony przez autora w poprzednich tomikach. Są poetyckie przekłady i parafrazy. Są wiersze własne – różne, tworzone za pomocą rozmaitych strategii poetyckich. Najmniej liczne są te, które można nazwać poetyckimi reportażami. (...) Są również teksty, które notują wrażenia i mieszczą się w nurcie poetyckiego impresjonizmu (...) Uważna lektura przekonuje jednak, że zasadniczą część tomiku wypełniają wiersze, w których dominuje postawa, którą z pewnych względów można nazwać postawą hermeneuty. Ostatecznie najczęściej jest u Pasierba tak, iż dzieła czy to kultury, czy natury nie są dla autora wartością samą w sobie, lecz czymś w rodzaju znaku, którego sens można i należy odczytać, bo odnosi się on do nas samych, mówi o naszym własnym życiu. (...) Skąd pochodzę, ku czemu zmierzam, jaki sens ma to, co mi się przydarza! – Oto pytania, na które w tej poezji nieustannie poszukuje się odpowiedzi. Wiersze poety mają egzystencjalny ciężar, nieustannie odsłaniają swój głębszy, symboliczny sens, zakorzeniony w doświadczeniach.”
Wojciech Kudyba

Janusz St. Pasierb urodził się 7 stycznia 1929 r. w Lubawie na Pomorzu w rodzinie nauczycielskiej. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1952 r. Następnie studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz na Uniwersytecie we Fryburgu szwajcarskim.
Bibliografia prac ks. Pasierba obejmuje kilkaset pozycji, w tym siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski. Był też znanym w kraju i za granicą wybitnym kaznodzieją i prelegentem.
Ksiądz Pasierb, uczony, poeta, pedagog, zmarł w Warszawie 15 stycznia 1993 r. i, zgodnie ze swą wolą, został pochowany na cmentarzu w Pelplinie.

wyd. II

- zobacz również: www.januszpasierb.eu

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl