Produkty tygodnia
Zabrałam brata dookoła świata
Zabrałam brata dookoła świata
39,90 zł 20,00 zł
szt.
Dzika Mrówka pod żaglami
Dzika Mrówka pod żaglami
29,90 zł 25,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
UWAGA!

W związku ze wzmożonym ruchem przesyłkowym, gwarantujemy dostarczenie w terminie książek zamówionych do 18 grudnia. Książki zamówione po 18 grudnia mogą nie zostać dostarczone do świąt Bożego Narodzenia.

Butelka lejdejska

Cena: 10,00 zł 10.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Pierwsze wydanie tomiku „Butelka lejdejska” miało miejsce w 1995 r. – dwa lata po śmierci ks. Janusza St. Pasierba; był to jego ostatni zbiór poetycki. Obecnie owe wiersze zostały wydane w nowym układzie i ciekawszej, niż poprzednio, szacie graficznej.
„W jakimś sensie przegląda się w tym zbiorku cały świat poetycki stworzony przez autora w poprzednich tomikach. Są poetyckie przekłady i parafrazy. Są wiersze własne – różne, tworzone za pomocą rozmaitych strategii poetyckich. Najmniej liczne są te, które można nazwać poetyckimi reportażami. (...) Są również teksty, które notują wrażenia i mieszczą się w nurcie poetyckiego impresjonizmu (...) Uważna lektura przekonuje jednak, że zasadniczą część tomiku wypełniają wiersze, w których dominuje postawa, którą z pewnych względów można nazwać postawą hermeneuty. Ostatecznie najczęściej jest u Pasierba tak, iż dzieła czy to kultury, czy natury nie są dla autora wartością samą w sobie, lecz czymś w rodzaju znaku, którego sens można i należy odczytać, bo odnosi się on do nas samych, mówi o naszym własnym życiu. (...) Skąd pochodzę, ku czemu zmierzam, jaki sens ma to, co mi się przydarza! – Oto pytania, na które w tej poezji nieustannie poszukuje się odpowiedzi. Wiersze poety mają egzystencjalny ciężar, nieustannie odsłaniają swój głębszy, symboliczny sens, zakorzeniony w doświadczeniach.”
Wojciech Kudyba

Janusz St. Pasierb urodził się 7 stycznia 1929 r. w Lubawie na Pomorzu w rodzinie nauczycielskiej. Studia teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Tam otrzymał święcenia kapłańskie w 1952 r. Następnie studiował w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Papieskim Instytucie Archeologii Chrześcijańskiej w Rzymie oraz na Uniwersytecie we Fryburgu szwajcarskim.
Bibliografia prac ks. Pasierba obejmuje kilkaset pozycji, w tym siedem tomów esejów i trzynaście zbiorów poetyckich. Jego utwory były tłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski. Był też znanym w kraju i za granicą wybitnym kaznodzieją i prelegentem.
Ksiądz Pasierb, uczony, poeta, pedagog, zmarł w Warszawie 15 stycznia 1993 r. i, zgodnie ze swą wolą, został pochowany na cmentarzu w Pelplinie.

wyd. II

- zobacz również: www.januszpasierb.eu

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl