Produkty tygodnia
Moja piękna Europa
Moja piękna Europa
44,90 zł 30,00 zł
szt.
Opowieści z życia wzięte
Opowieści z życia wzięte
29,90 zł 20,00 zł
szt.
Cygańska bajka
Cygańska bajka
19,90 zł 17,00 zł
szt.
Pociąg pośpieszny Witkacy do Zakopanego
Pociąg pośpieszny Witkacy do Zakopanego
90,00 zł 80,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Twarze

Cena: 10,00 zł 10.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

„Ksiądz Tomasz Czapiewski podał nam kolejny swój tomik poetycki, zatytułowany Twarze. Potwierdzający, że Autor jest owładnięty poezją, że chadza z nią pod rękę, nosi niedostępną w chwilach powszednich i w chwilach podniosłych. Jakby bez przerwy nasłuchiwał, czy nie powtórzy się cudowny szum z nieba w naszym codziennym wieczerniku – jak o tym mówi w wierszu Zielone Świątki w tomiku Powiewy Ducha. Czy Duch spadnie gwałtownie jak wicher, by zbudzić nas, ospałych gapiów, cośmy znudzeni przysnęli po drodze?
Nowy tomik ks. Tomasza Czapiewskiego – podobnie poprzednim – układa się raczej zgodnie z kalendarzem doznań niż w cykle tematyczne. Trudno jednak nie dostrzec pojawiania się w nim nie do końca jeszcze wykreowanej przez Autora postaci Konscjensa. Jeszcze przed trudnym wyborem kostiumu, jeszcze niepewny swej roli: mądrala czy mędrzec? Autorski Alter Ego? Powinowaty z Herberta Panem Cogito? Czy może nawet z Valery’ego Panem Teste?
W naszym codziennym wieczerniku za sprawą Czapiewskiego stajemy przed lustrem twarzą w twarz – swoją własną. Czy Judasza? Hioba? Starca podnoszącego przeciw grzesznicy kłopotliwy kamień, choć strzyka w kościach i bolą plecy?
A w tle strumień przyjazny, bocian filozof, listopadowa tęsknota, platany uliczne, wystraszony swym odkryciem kamieniarz Berns z Duisburga, dym stojący na baczność, pewnie z Abla ognia miłości i nadziei...
Dobrze by było – jak w otwierającym tomik Pierwszym listopada – w cieniu świętych przycupnąć u Pana Boga za piecem i radować się piękniejącym w Dobru światem.”
Paweł Dzianisz


Jak

Co jeszcze trzeba przeżyć
by wreszcie być mądrym

ile zjeść kolejnych tłustych książek
by jak prorok młody stać się starszym
i zacząć rozpoznawać samą tylko prawdę

ile gorzkich słów wypić jeszcze
by ust nie krzywiąc dalej
z wyważonym sercem
radość rozdawać całymi garściami

jak rozsuplać poplątane drogi
gadatliwych życiorysów
by iść tą właściwą
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl