Produkty tygodnia
Śniła mi się miłość
Śniła mi się miłość

25,00 zł

Cena regularna: 39,90 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
Jedno lato w Himalajach
Jedno lato w Himalajach

25,00 zł

Cena regularna: 34,90 zł

Najniższa cena: 34,90 zł
szt.
Indie. Ład chaosu
Indie. Ład chaosu

40,00 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
szt.
Niepokalane poczęcie Matki. Arcydzieło Trójcy Przenajświętszej. Zarys mariologii obiektywnej
Niepokalane poczęcie Matki. Arcydzieło Trójcy Przenajświętszej. Zarys mariologii obiektywnej

62,00 zł

Cena regularna: 69,90 zł

Najniższa cena: 69,90 zł
szt.
Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Teologia życia. Próba reinterpretacji dorobku ks. Franciszka Sawickiego

Cena: 50,00 zł 50.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Rozprawa ks. Babińskiego jest próbą stworzenia całościowej syntezy myśli wybitnego teologa i filozofa – ks. Franciszka Sawickiego. Jako klucz interpretacyjny, pozwalający bogaty i różnorodny tematycznie dorobek Sawickiego całościowo uporządkować ks. Babiński przyjął temat życia ludzkiego, obecny w jego myśli przez całą twórczość. Uznał go za swego rodzaju „zwornik”, pozwalający bogaty, dotyczący różnych tematów, rozwijany tak w ramach filozofii, jak i teologii dorobek usystematyzować i stworzyć całościową syntezę jego poglądów.

Praca ta stanowi tym samym próbę odpowiedzi na pytanie, czy istnienie takiego fenomenu, jak teologia życia, jest możliwe; czym różni się od innych ujęć człowieka i jego życia, podejmowanych już przecież przez inne dyscypliny teologiczne. Twórczość ks. profesora Franciszka Sawickiego, choć nie było jego celem założeniowo tworzenie takiego właśnie systemu, zdaje się tą intuicję w pełni potwierdzać. Życie nie jest bowiem rzeczywistością, której człowiek sam nie jest w stanie do końca pojąć, opisać czy zdefiniować. Jego egzystencja na ziemi, sposób bycia to właśnie życie, a dokładnie ciągłe się jego aktualizowanie i przejawianie. Odpowiedź na jakiekolwiek pytanie dotyczące człowieka, oznacza dotknięcie tajemnicy życia. Nauka, starająca się znaleźć odpowiedzi na wciąż nowe pytania, stawiane przez człowieka, rodzące się zresztą na podstawie odpowiedzi na wcześniejsze pytania, musi podjąć też wysiłek zmierzenia się z pytaniami najbardziej fundamentalnymi. Z racji swego charakteru i stawianych sobie zadań, jak i specyficzności źródeł, musi ten wysiłek podjąć też teologia. Propozycja odkrywania w myśli ks. Sawickiego odpowiedzi na pytanie o sens życie, jak i możliwość formułowania odpowiedzi w tej materii na podstawie jego dorobku została przez ks. Babińskiego interesująco wyeksplikowana.

Praca ks. Babińskiego stanowi nowe, oryginalne i całościowe ujęcie twórczości ks. Sawickiego, która była badana przez wielu naukowców (mówi o tym bibliografia prezentowana w książce), nigdy jednak jeszcze w sposób tak wielostronny i przekrojowy. Stanowi więc cenny wkład w systematyzację dorobku polskiej teologii, jednocześnie ukazującą jej nieprzeciętne osiągniecia, których twórczość ks. Sawickiego jest znamienitym przykładem.

Dane techniczne

Autor ks. Jarosław Babiński
Rok wydania 2013
Oprawa miękka
Liczba stron 468
Format 165x235
ISBN 978-83-7823-216-2
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl