Produkty tygodnia
Tajemnice kultury salonów gdańskich
Tajemnice kultury salonów gdańskich

15,00 zł

Cena regularna: 30,00 zł

Najniższa cena: 30,00 zł
szt.
Przygoda na rafie
Przygoda na rafie

15,00 zł

Cena regularna: 24,90 zł

Najniższa cena: 24,90 zł
szt.
Indie. Ład chaosu
Indie. Ład chaosu

50,00 zł

Cena regularna: 59,90 zł

Najniższa cena: 59,90 zł
szt.
Jak dbać o sen?
Jak dbać o sen?

17,00 zł

Cena regularna: 19,90 zł

Najniższa cena: 19,90 zł
szt.
Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Święty Franciszek z Asyżu i kolekcjoner jego przedstawień.

Cena: 49,00 zł 49.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Książka prof. Franciszka Kusiaka pod w/w tytułem jest pierwszą, która ukazuje znajdującą się na terenie Polski ikonografię św. Franciszka. Stanowią ją m.in. obrazki dewocjonalne (święte) z jedynej i unikalnej w kraju kolekcji, będącej w posiadaniu Autora. Z jego zbioru zamieszczono również niektóre medale, karty i znaczki pocztowe oraz grafiki z tym świętym. Licznie prezentowane są w niej zdjęcia obrazów i rzeźb, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach i muzeach.

Rozdziały ułożone są problemowo, wg zainteresowań Autora, czyli atrybutów, po których św. Franciszek jest rozpoznawalny. Chodzi tu o krzyż, księgę, brązowy habit z paskiem, czaszkę, różaniec, stygmaty i ptaki, ryby oraz zwierzęta. Święty został ukazany z wymienionymi atrybutami na tle najważniejszych epizodów z jego życia i w różnych sytuacjach oraz miejscach. W sumie w książce zamieszczono ponad 450 zdjęć przedstawień Franciszka. Są na nich dzieła wielkich mistrzów i ikonografia mniejszej wartości, gdyż dla Kusiaka najważniejszy jest widniejący na nich wizerunek Świętego z Asyżu. Zwraca również uwagę bardzo staranny dobór i układ ikonografii na poszczególnych stronach, zarówno pod względem tematycznym, plastycznym, jak i merytorycznym.

Praca liczy 210 stron tekstu, o którym znany wrocławski kaznodzieja, ojciec dr Tadeusz Słotwiński, w konkluzji recenzji wydawniczej zamieszczonej na okładce tej książki, napisał: „Praca tchnie świeżością, czyta się ją, ogląda i kontempluje wizerunki Poverella z ciekawością i przyjemnie. Wprowadza ona czytelnika w kontakt ze średniowiecznym światem, w którym żył i wywarł na nim niezatarte piętno św. Franciszek, patrzący na życie i świat szeroko otwartymi oczami. Pozycja ta ma wiele zalet: styl żywy, często dowcipny, atmosfera optymistyczna i radosna. Myślę, że jest to pierwsza tego rodzaju książka i należy się cieszyć, że wnet ujrzy światło dzienne”. Do tego można dodać, że kolekcjoner przedstawień św. Franciszka, przeżył dzięki niemu wiele ciekawych chwil, które, w charakterystyczny dla jego pisarstwa niezwykle swobodny sposób, przedstawił w niniejszej książce.

Zamieszczone zdjęcia obrazków dewocjonalnych i awersy medali pochodzą ze zbiorów prof. Kusiaka.

prof. dr hab. Elżbieta Kościk

Dane techniczne

Autor Franciszek Kusiak
Rok wydania 2009
Oprawa twarda
Liczba stron 304
Format 165 x 235
ISBN 978-837380-666-5

Produkty powiązane

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl