Produkty tygodnia
Zabrałam brata dookoła świata
Zabrałam brata dookoła świata
39,90 zł 20,00 zł
szt.
Dzika Mrówka pod żaglami
Dzika Mrówka pod żaglami
29,90 zł 25,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
UWAGA!

W związku ze wzmożonym ruchem przesyłkowym, gwarantujemy dostarczenie w terminie książek zamówionych do 18 grudnia. Książki zamówione po 18 grudnia mogą nie zostać dostarczone do świąt Bożego Narodzenia.

Słowo ostatnie i wciąż pierwsze

Cena: 25,00 zł 25.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Słowo ostatnie i wciąż pierwsze jest dokonanym przez autora i ułożonym chronologicznie wyborem wierszy dawnych i nowych. Książka ukazuje się u progu 45-lecia pracy twórczej i 70-lecia urodzin poety.
Chcąc przybliżyć twórczość Jankowskiego oddajmy głos poetom-krytykom:
“Zawsze niezakrzepła w swoim rozwoju poezja ta zdąża ku ukonkretnieniu idei Boga w najgłębszej solidarności ludzkiej. Natomiast w dojrzałych lirykach miłosnych i w wierszach o cierpiących i walczących narodach dochodzi poeta do najgłębszej wartości moralnej i wspólnoty ludzi”.
(Anna Kamieńska)
“W poezji Zbigniewa Jankowskiego – trudnej, napiętej, skupionej, nagiej, niemal odartej z przymiotników, kolorów, dźwięków, zapachów, odnajduję żar, namiętność, szukanie. W tych poszukiwaniach widzę potrzebę Boga, trud, aby Go poznać. Jak niedaleko stąd do tego, żeby Go pokochać. (...) Zbigniew Jankowski, to poeta religijny nietypowy; niespokojny liryk, denerwujący, paradoksalny, wilk morski walczący z żywiołem, intelektualista, który chociaż sam temu zaprzecza, ulega pokusie uchwycenia się myśli, a nie intuicji i uczucia w swoim dramacie poznawania Boga. (...) Jest to poezja męska, zwięzła, zwrócona dobrocią do ludzi. W morzu głębokim i ciemnym poezji Zbigniewa Jankowskiego można nagle odnaleźć czyste perły liryki”.
(ks. Jan Twardowski)

Zbigniew Jankowski (ur. w 1931 r. w Bydgoszczy) ukończył studia polonistyczne w Katowicach; od 1975 roku mieszka w Sopocie. Jako poeta debiutował w 1956 roku. Wydał m.in. następujące zbiory poetyckie: Dotyk popiołu. Miniatury liryczne (1959), Ciążenie morza (1970), Wysokie łowisko (1972), Wiązanie tratwy (1976), Pełne morze (1987), Powiedz Rabbi (1999). Opublikował też kilka książek o profilu pamiętnikowo-refleksyjnym i eseistycznym.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl