Skandynawia. Parki narodowe i rezerwaty przyrody.

Cena: 67,00 zł 67.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

„Mity” i prawda o Skandynawii

 

Skandynawia najczęściej kojarzy się z zimnym klimatem, reniferami i wysokimi cenami. Wiadomo także, że Polska przeciętnemu Francuzowi czy Amerykaninowi kojarzy się z zimnym klimatem i białymi niedźwiedziami chodzącymi po ulicach miast. Wynika to po prostu z braku wiedzy. Każdy kto pierwszy raz odwiedzi Polskę jest nią zachwycony i zdziwiony, że to zupełnie inny kraj niż sobie wyobrażał. Dokładnie to samo dotyczy Skandynawii. Każdy Polak który raz odwiedzi Szwecję czy Norwegię, ulega czarowi tych krajów i z chęcią powraca tam znowu. Turystów przyciąga wspaniała, dziewicza przyroda i bardzo życzliwi ludzie. Jest to raj dla amatorów wędrówek po dzikich odludziach i górach, a także dla wędkarzy chcących próbować swoich sił w „walce” z łososiem, lipieniem i pstrągiem. Latem klimat jest zupełnie podobny do klimatu polskiego, nawet kilkaset kilometrów na północ od Sztokholmu. Na dalekiej północy upały powyżej 25 °C nie są niczym niezwykłym. W głębi lądu klimat jest zbliżony do kontynentalnego, z ostrą zimą i gorącym latem, często z zaskakującymi upałami.

Niezapomnianym przeżyciem w czerwcu i lipcu są białe noce, czyli półmrok na południu Skandynawii i słońce o północy za kołem polarnym. Warto wybrać się na wycieczkę w góry Laponii w północnym słońcu. Tu nie trzeba się martwić żeby wrócić z wycieczki przed zmierzchem, bo go nie ma! Skandynawia jest najrzadziej zaludnionym terenem w Europie. Cieplejsze południowe obszary są gęściej zaludnione, niż te na dalekiej północy, gdzie klimat jest bardziej surowy i wymagający. Im dalej udajemy się na północ, tym rzadziej rozmieszczone są miasta i wioski. Tutaj pojęcie miasto i wioska ma zupełnie inne znaczenie niż w Polsce. Duże miasto może zamieszkiwać mniej niż 1000 osób i nie znajdziemy tam wielkich sklepów ani kilkupiętrowych budynków. Natomiast cechą charakterystyczną nawet dużych miast jest otaczająca bujna zieleń dziewiczej przyrody. Turyści odwiedzający północną Skandynawię nie przyjeżdżają tutaj aby zwiedzać miasta, lecz aby przeżyć przygodę we wspaniałej krainie reniferów i łosi, dziewiczych lasów sosnowych, rwących rzek i dzikich gór pokrytych lodowcami.

Większość wycieczek organizowanych przez biura podróży odwiedza stolice państw Skandynawii i kilka większych miast na północy, a główną atrakcją jest Nordkapp. Oczywiście, warto zwiedzić te piękne miasta, ale największą atrakcją jest bezpośredni kontakt z dziką przyrodą Laponii, z fiordami, górami, rzekami i lodowcami. Nordkapp jest pułapką na turystów, gdzie za sam wstęp trzeba słono zapłacić i przez kilka chwil można popatrzeć z wysokiego klifu na Morze Barentsa. Zdecydowanie taniej można odwiedzić niesamowity półwysep Varanger i leżącą w arktycznej strefie klimatycznej małą skalistą wyspę Hornøya , na której gnieździ się 80 tysięcy ptaków. Spotkanie oko w oko na odległość 2 metrów z pięknymi maskonurami zostanie na pewno w pamięci do końca życia. Dużą atrakcją będzie także wycieczka na klif Tanahorn, dawne święte miejsce Saamów, z którego widok jest podobny do tego na Nordkapie, ale rzadko docierają tu zbiorowe wycieczki. Po drodze koniecznie trzeba odwiedzić wioskę Hamningberg i wypić znakomitą kawę w kawiarni n a końcu Europy. Potwierdza to napis na ścianie kawiarni - „End of Europe – Hamningberg”.

Jeżeli nie chcemy jechać na daleką północ, to wspinaczka na lodowiec Jostedalsbreen czy przejście historycznymi drogami w dolinie Lærdal dostarczy niezapomnianych wrażeń dla całej rodziny, nawet dla dzieci od 12 lat. Na turystów lubiących duże wyzwania czekają najbardziej niedostępne góry w Skandynawii w parkach Sarek, Padjelanta, Stora Sjöfallet i szlak Kungsleden. Wydaje się, że taka wycieczka musi sporo kosztować. Jest to nieprawda. Jak małym kosztem zorganizować wycieczkę? O tym w przewodniku „Skandynawia, Parki narodowe i rezerwaty przyrody”.

 

Dane techniczne

Autor Andrzej Garski
Rok wydania 2007
Oprawa twarda
Liczba stron 440
Format 145 x 205
ISBN 978-83-7380-478-4
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl