11 listopada 1918 r. to jeden z najważniejszych dni w historii naszego narodu. Po stu dwudziestu trzech latach niewoli Polska na nowo odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Powstała niczym Feniks z popiołów.
Od tamtego wydarzenia minęło sto lat. Czas nie zatarł śladów tamtych dni i bohaterskich czynów naszych rodaków. W najcięższych czasach nie stracili wiary w Boga i nie zapomnieli o ojczyźnie. Trwali we wspólnocie, doświadczając cierpienia i dziejowej niesprawiedliwości. Nie zrażały ich bolesne cięgi zaborców, gdyż siła ducha była mocniejsza niż ludzka słabość. Byli do tego zdolni, ponieważ wybierali wartości odwołujące się do Boga, narodu, rodziny i Kościoła. Wierzyli, że dzięki nim można zwyciężyć. Nie pomylili się.
Miłość do Boga i ojczyzny nie wygasła w naszych czasach. Jest darem i zadaniem. Aby pojąć tę prawdę, trzeba lepiej poznać historię. Tylko w oparciu o nią można należycie wyciągać wnioski i myśleć o przyszłości. Nasze dzieje uczą, że siła jest w Bogu, który powołał do istnienia nasz naród i chce, aby cieszył się godnością i rozwijał się na Jego chwałę. Wobec rożnych trudności wciąż winniśmy mieć nadzieję na ich rozwiązanie, a pomocą są wyciągnięte do zgody z naszymi rodakami ręce. Wspierają nas też święci, którzy o nas nie zapominają.
Dzisiejszy świat cierpiący na chorobę pośpiechu poszukuje ciągle syntetycznych skrótów myślowych. Jak mówić o bogatej historii i niepodległości Polski? Ta broszurka wychodzi naprzeciw poszukiwaniom historycznego skrótu myślowego.