Produkty tygodnia
Zima na Majorce
Zima na Majorce
25,00 zł
szt.
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
Tajlandia. Dwa spełnione marzenia
44,90 zł 30,00 zł
szt.
Zasolony król
Zasolony król
44,90 zł 40,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
UWAGA!

W związku ze wzmożonym ruchem przesyłkowym, gwarantujemy dostarczenie w terminie książek zamówionych do 18 grudnia. Książki zamówione po 18 grudnia mogą nie zostać dostarczone do świąt Bożego Narodzenia.

Piórem i słowem

Cena: 50,00 zł 50.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Jest to pierwsza praca, której autor poddał gruntownej analizie twórczość polskiego duchowieństwa z lat 1848-1939.
W pracy uwzględniono tych księży, którzy w badanym okresie opublikowali chociaż jedną pozycję literacką w postaci książkowej; gdy ten warunek został spełniony, autor starał się dotrzeć do pozostałych utworów danego twórcy, rozproszonych w różnych czasopismach (wyjątek stanowi ks. Jan Sieg, który nie opublikował żadnej książki). Badaniami objęto literacki dorobek 39 księży z terenu zaboru pruskiego (liczyło się także pochodzenie pisarza – wyjątek – urodzony na Śląsku Konstanty Damrot). Wybór terytorium i cezur czasowych nie jest przypadkowy – wtedy to na ziemiach zaboru pruskiego zaczęły pojawiać się śmiałe i owocne w skutkach inicjatywy. Po roku 1848 nastąpiło bowiem wyraźniejsze ścieranie się żywiołu polskiego i niemieckiego, inspirujące budzenie się i systematyczny wzrost świadomości narodowej. Coraz więcej ludzi potrafiło czytać i pisać, narodziła się polska prasa oraz literatura przeznaczona dla ludu. Polskie duchowieństwo katolickie włączyło się w nurt tych przedsięwzięć, często wypowiadając się za pomocą literatury w ważnych dla narodu polskiego sprawach. Aby przedstawić czytelnikom pełen obraz działalności literackiej duchowieństwa polskiego z lat 1848-1939, autor prowadził kilkuletnią kwerendę w bibliotekach, archiwach i muzeach polskich, prowadził badania w bibliotekach Kanady i Stanów Zjednoczonych, dodarł do bogatych zasobów archiwalnych i rękopisów bibliotecznych.
Praca składa się z sześciu rozdziałów: w pierwszym przedstawiono drogę, która doprowadziła księży pisarzy do procesu tworzenia literatury; w czterech kolejnych autor dokonał systematyzacji dorobku literackiego badanych księży (zajęto się treścią utworów i sposobem jej prezentacji); część szósta poświęcona została celowości omawianego materiału.
Całość pracy Jana Walkusza wieńczy obszerna bibliografia przedmiotowa.

Dane techniczne

Autor Jan Walkusz
Rok wydania 2003
Oprawa twarda
Liczba stron 578
Format 170 x 240
ISBN 83-7380-091-3
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl