Produkty tygodnia
Zabrałam brata dookoła świata
Zabrałam brata dookoła świata
39,90 zł 20,00 zł
szt.
Dzika Mrówka pod żaglami
Dzika Mrówka pod żaglami
29,90 zł 25,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
UWAGA!

W związku ze wzmożonym ruchem przesyłkowym, gwarantujemy dostarczenie w terminie książek zamówionych do 18 grudnia. Książki zamówione po 18 grudnia mogą nie zostać dostarczone do świąt Bożego Narodzenia.

Niecodziennik pomorski. Wiersze i prozy mniejsze.

Cena: 12,00 zł 12.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Niecodziennik pomorski to już osiemnasta książka Andrzeja Grzyba.
Tym razem autor jakby programowo zakłada przeprowadzenie nas przez dość ryzykowny eksperyment. W nielicznych, co prawda, ale ważnych wierszach składających się na część poetycką tomu zaskakuje piękną metaforą, która jest często swego rodzaju puentą dla nieśpiesznie toczącej się wcześniej myśli: "zakochani smakują bursztyn miłości", "dzieje to śpiew syren i chrzęst piachu między zębami", czy wreszcie kapitalnym skrótem zawierającym ogromny ładunek emocji:"nie czujesz wstydu chciwie zaglądając
w fałdy spódnic
naszej matki kociewskiej ziemi"

Większość wierszy niemal obywa się bez porównań, metafor i innych środków wyrazu i w tym upatruję największe ryzyko podjęte przez autora niewątpliwie świadomego swojego wyboru. Otóż może on zostać posądzony o nadmierną prostotę opisu, w którym rzecz opisywana jest dosłownie, uczucia także i cały świat również pokazany jest najzwyklej jak można. A wszystko to razem mogłoby dość prędko wywołać zniecier­pliwienie wynikające z zupełnie innych nawyków czytelniczych lub oczekiwań co do pewnego statystycznego minimum środków stylistycznych, gdyby nie silny efekt wywołany raz na jakiś czas kolejną piękną frazą:


"uśmiechem Anno podlewasz petunie
ogród pełen jest ciebie i kwiatów".

Podejrzewam zatem Grzyba o świadome, chociaż powolne i nostalgiczne, rozstawanie się z językiem poezji na rzecz prozy.
Kilka opowiadań zamieszczonych w tym tomie wskazuje na możliwość zmierzenia się przez autora w obszerniejszej formie ze sprawami najwyższej wagi, jak lojalność, odwaga i honor wystawione na najokrutniejszą próbę wojny. Wiersze i opowiastki z Niecodziennika pomorskiego są, jak sądzę, propozycją na czas oczekiwania przed premierą w postaci interesującej powieści.
Można się tylko domyślać, ale i mieć nadzieję, że będzie ona miała korzenie na Kociewiu, przez co wcale nie straci na uniwersalności i znajdziemy w niej ciekawą historię.
Jak dotąd mamy wielobrzmiący Niecodziennik pomorski, w którym na każdej stronie dotyka się strun innych.

Leszek Kopeć

Dane techniczne

Autor Andrzej Grzyb
Rok wydania 2004
Oprawa twarda
Liczba stron 91
Format 110 x 195
ISBN 83-7380-195-2
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl