Niecodziennik pomorski. Wiersze i prozy mniejsze.

Cena: 12,00 zł 12.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Niecodziennik pomorski to już osiemnasta książka Andrzeja Grzyba.
Tym razem autor jakby programowo zakłada przeprowadzenie nas przez dość ryzykowny eksperyment. W nielicznych, co prawda, ale ważnych wierszach składających się na część poetycką tomu zaskakuje piękną metaforą, która jest często swego rodzaju puentą dla nieśpiesznie toczącej się wcześniej myśli: "zakochani smakują bursztyn miłości", "dzieje to śpiew syren i chrzęst piachu między zębami", czy wreszcie kapitalnym skrótem zawierającym ogromny ładunek emocji:"nie czujesz wstydu chciwie zaglądając
w fałdy spódnic
naszej matki kociewskiej ziemi"

Większość wierszy niemal obywa się bez porównań, metafor i innych środków wyrazu i w tym upatruję największe ryzyko podjęte przez autora niewątpliwie świadomego swojego wyboru. Otóż może on zostać posądzony o nadmierną prostotę opisu, w którym rzecz opisywana jest dosłownie, uczucia także i cały świat również pokazany jest najzwyklej jak można. A wszystko to razem mogłoby dość prędko wywołać zniecier­pliwienie wynikające z zupełnie innych nawyków czytelniczych lub oczekiwań co do pewnego statystycznego minimum środków stylistycznych, gdyby nie silny efekt wywołany raz na jakiś czas kolejną piękną frazą:


"uśmiechem Anno podlewasz petunie
ogród pełen jest ciebie i kwiatów".

Podejrzewam zatem Grzyba o świadome, chociaż powolne i nostalgiczne, rozstawanie się z językiem poezji na rzecz prozy.
Kilka opowiadań zamieszczonych w tym tomie wskazuje na możliwość zmierzenia się przez autora w obszerniejszej formie ze sprawami najwyższej wagi, jak lojalność, odwaga i honor wystawione na najokrutniejszą próbę wojny. Wiersze i opowiastki z Niecodziennika pomorskiego są, jak sądzę, propozycją na czas oczekiwania przed premierą w postaci interesującej powieści.
Można się tylko domyślać, ale i mieć nadzieję, że będzie ona miała korzenie na Kociewiu, przez co wcale nie straci na uniwersalności i znajdziemy w niej ciekawą historię.
Jak dotąd mamy wielobrzmiący Niecodziennik pomorski, w którym na każdej stronie dotyka się strun innych.

Leszek Kopeć

Dane techniczne

Autor Andrzej Grzyb
Rok wydania 2004
Oprawa twarda
Liczba stron 91
Format 110 x 195
ISBN 83-7380-195-2
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl