Mrok i cud widzenia. Szkice o sztuce.

Cena: 12,00 zł 12.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Zdzisław Kałędkiewicz przekazuje swą mądrość życiową za pomocą obrazu i słowa. A bagaż to niemały, bo składa się na niego doświadczenie blisko 90 lat życia.
To, co znalazło się w tej książce, jest jedynie wyborem z obszernej twórczości literackiej traktującej o sztuce od lat z powodzeniem uprawianej przez Zdzisława Kałędkiewicza.
Posiadł on rzadki dar samooceny i autorefleksji – jakby wbrew swej spontanicznej naturze. Skoro tworzenie jest żywiołem, refleksja staje się czynnikiem ładu i nowym wyzwaniem. W ten sposób artysta wciąż „działa pod napięciem”, w stałej mobilizacji, wybuchając raz po raz „szaleństwem twórczości i zniszczenia” – nie rujnując wszak tego, co najistotniejsze: własnej osobowej odrębności, zbudowanej z przekonań, intuicji i pasji.
Zebrane tu teksty tworzą kilka zespołów. Jako autorskie wprowadzenie przedrukowano wstęp do katalogu wystawy w Państwowej Galerii Sztuki z 1999 r. Dział drugi tworzą teksty wygłaszane na antenie radiowej i publikowane w czasopismach w latach pięćdziesiątych. Kolejny dział to wybrane fragmenty z zachowanych w maszynopisie „Zapisków i deliberacji”. Niektóre z nich były wcześniej drukowane w „Autografie” i „Głosie Wybrzeża”. W dalszej część „Cudu widzenia” publikowane są artykuły z lat czterdziestych: wstęp do katalogu wystawy częstochowskiej z roku 1945 i pochodzący z tego samego okresu artykuł z częstochowskich „Przemian”, polemiki z Ważykiem i Brandysem, a także teksty z lat pięćdziesiątych – omówienie wystaw II Festiwalu Plastyki w Sopocie i – wiążącą się z pracą w szkole orłowskiej – rozprawkę „Studium natury jako podstawa kształcenia plastycznego”. Na ostatni dział składają się wybrane wstępy do katalogów wystaw autorskich.

Dane techniczne

Autor 2002
Rok wydania Zdzisław Kałędkiewicz
Oprawa twarda
Liczba stron 220
Format 170 x 240
ISBN 83-88935-50-x
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl