Produkty tygodnia
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
44,90 zł 20,00 zł
szt.
Zabrałam brata dookoła świata
Zabrałam brata dookoła świata
39,90 zł 25,00 zł
szt.
Przygoda na rafie 2
Przygoda na rafie 2
24,90 zł 15,00 zł
szt.
Łoś - urodziwy brzydal
Łoś - urodziwy brzydal
80,00 zł 65,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Grochem o ścianę. Zbiór pism – artykułów z lat 1946-2002

Cena: 6,50 zł 6.50
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Autor książki, płk Zbigniew Zdunin-Brym, młodość swą związał z Wojskiem Polskim, z wojną 1939 r., z Powstaniem Warszawskim. Tuż przed wybuchem II wojny światowej ukończył Szkołę Podchorążych Saperów w Modlinie, a następnie mianowany został przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego podporucznikiem saperów. Walczył w wojnie przeciwko niemieckim siłom pancernym gen. Heinza Guderiana. Wzięty do niewoli niemieckiej, uciekł i bił się następnie z Niemcami pod rozkazami gen. Franciszka Kleeberga, w zgrupowaniu wojskowym osaczonym przez Armię Czerwoną i współdziałającymi z nią wojskami niemieckimi. Po powrocie z pola walki, w październiku 1939 r., Zbigniew Brym włączył się w wir działań konspiracyjnych, najpierw w szeregach Tajnej Armii Polskiej, później Służby Zwycięstwu Polski, ZWZ i AK. W Powstaniu Warszawskim sformował kompanię w zgrupowaniu „Chrobry II”. Kompania w Powstaniu walczyła do jego końca, pełne 63 dni.
Przeżycia wojenne, także te powstańcze, pozostały na trwałe w pamięci płk. Zbigniewa Bryma. Zachował je przez mroczne lata PRL. Daje im świadectwo również współcześnie. Znajdujemy je w większości tekstów prezentowanych w książce „Grochem o ścianę”. Teksty, publikowane często wcześniej w czasopismach, komponują tę niezwykle ciekawą i wartościową publikację.
Znajdujemy w tej książce, zawierającej ponad 80 przekazów, wiele odniesień do wojny 1939 r., do Powstania Warszawskiego. Zwracają uwagę wspomnienia z 63 dni „Żelaznej Reduty” w powstańczej Warszawie, której Zbigniew Brym był znaczącą podporą. Treść znacznej części publikacji wskazuje, że teksty napisane zostały również „ku pokrzepieniu serc” narodu, który – aż do momentu zaistnienia „Solidarności” i jej zwycięstwa w 1989 r. – wykazał, że nie mógł i nie chciał pogodzić się z komunistycznym zniewoleniem umysłów. Teksty późniejsze, aż po rok 2002, wskazują, że Autor nie odłożył pióra, że pisze o wydarzeniach dawnych, ale nie zapomina o też współczesności.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl