Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Produkty tygodnia
Kenia - Hakuna Kurudi
Kenia - Hakuna Kurudi
45,00 zł 35,00 zł
szt.
Bajkał tam i z powrotem
Bajkał tam i z powrotem
44,90 zł 35,00 zł
szt.
Staropolskie fascynacje literackie świętością
Staropolskie fascynacje literackie świętością
34,90 zł 20,00 zł
szt.

Greka Nowego Testamentu. Intensywny kurs podstawowy

Cena: 19,00 zł 19.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Greka Nowego Testamentu jest nowym i gruntownym przepracowaniem Graecitas Neotestamentaria. Przeróbka dokonana przez byłego studenta księdza Penara, wyrosła w dużej mierze z kilkuletnich doświadczeń nauczania greki w Gdańskim Seminarium Duchownym. Książka pozostaje intensywnym kursem podstawowym, który ma służyć pomocą w „poznaniu i praktycznym opanowaniu podstaw oryginalnego języka ksiąg Nowego Przymierza” (z przedmowy do Graecitas).
Część pierwsza, poświęcona gramatyce, oprócz wiadomości wstępnych podaje podstawy fleksji i składni
Gramatyka w Grece Nowego Testamentu została opracowana w ten sposób, aby uczący się – student, który zna już pewne schematy gramatyczne z nauki innych języków obcych, w miarę możliwości nie musiał się męczyć z pamięciowym opanowywaniem niezrozumiałych dla niego form i paradygmatów, lecz korzystając ze swej wiedzy, umiejętności kojarzenia i dedukcji, jak najwięcej rozumiał z tego, czego się uczy i przeznaczony na tę naukę czas uczynił jak najbardziej wydajnym. Temu w Grece Nowego Testamentu mają służyć między innymi liczne zwięzłe uwagi wyjaśniające z dziedziny słowotwórstwa, uwydatnianie zależności i podobieństw w ramach deklinacji i koniugacji w związku, na przykład, z taką lub inną postacią tematu lub rdzenia danego słowa czy samo nawet tłumaczenie na język polski wszystkich przykładowych terminów i fraz.
Druga część książki zawiera preparacje do siedmiu przykładowych tekstów Nowego Testamentu. Teksty zostały dobrane w taki sposób, aby stanowiły ilustrację dla zjawisk gramatycznych poznanych w części pierwszej oraz pomoc w ćwiczeniu i stopniowym przyswajaniu związanych z nimi zasad.

* * *

Inspiracją dla tej książki był podręcznik ks. Tadeusza Penara, służący tym zadaniom od ponad lat dwudziestu. Ks. Grzegorz Szamocki zachował jego układ, zwłaszcza w części dotyczącej odmian, ale wiele kwestii rozbudował i uściślił. Dodano też sporo interesującego materiału z zakresu składni i przykładowych tekstów. Objaśniono między innymi hymn o Słowie z początku Ewangelii św. Jana, Modlitwę Pańską i mowę św. Pawła na Areopagu. Całość stanowi dobry podręcznik podstaw greki biblijnej.

Prof. dr hab. Michał Wojciechowski, Katedra Teologii Biblijnej Nowego Testamentu UWM

"Greka Nowego Testamentu", jako systematyczne ujęcie gramatyki wraz z preparacjami do analizy wybranych tekstów, nadaje się doskonale do nauczania języka greckiego pism nowotestamentowych w wyższych seminariach duchownych, na uniwersyteckich wydziałach teologii i kierunku filologii klasycznej, a – dzięki jasnym i dokładnym objaśnieniom – także do nauki samodzielnej.
Książka ma szanse, aby stać się dobrym narzędziem pracy dla teologów i wszystkich zainteresowanych językiem oryginalnym Nowego Testamentu.

Prof. dr hab. Krzysztof Głombiowski, Katedra Filologii Klasycznej UG
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl