Produkty tygodnia
Czekając na Duida. Śladem szeptu amazońskiego potoku
Czekając na Duida. Śladem szeptu amazońskiego potoku
44,90 zł 30,00 zł
szt.
Pastores nr 85 (4) 2019
Pastores nr 85 (4) 2019
19,90 zł 17,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.

Dzieje przedstawicielstw Królestwa Danii w Gdańsku i Gdyni

Dzieje-przedstawicielstw_oklejka_100.jpg
  • nowość
Cena: 49,90 zł 49.90
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Książka omawia relacje Gdańska z Danią od czasów świętego Wojciecha do dzisiaj. Zawiera informacje o wszystkich wysłannikach królów Danii do Gdańska i notki biograficzne stałych przedstawicieli (konsulów), których od 1625 roku w Gdańsku i Gdyni było czterdziestu dziewięciu.

Praca zbiorowa poświęcona została opisowi i analizie stosunków politycznych, społecznych i gospodarczych, które na przestrzeni od wczesnego średniowiecza po czasy najnowsze rozwijały się pomiędzy Królestwem Danii a Gdańskiem (i szerzej regionem pomorskim, Polską). W sposób szczególny skupiono się na dziejach doraźnych, a potem stałych przedstawicielstw duńskich w mieście nad Motławą.

Na treść tomu składa się sześć głównych artykułów, epoka po epoce przedstawiających dzieje kontaktów dyplomatycznych, sojuszy, wojen i konfliktów, przede wszystkim jednak – narastającej współpracy i kooperacji pomiędzy krajami i regionami umiejscowionymi w tym samym zlewisku Morza Bałtyckiego, czego istotnym przejawem było uformowanie się w Gdańsku duńskiej placówki dyplomatycznej. Dotychczas nie było monografii, która by równie wnikliwie podejmowała tak zarysowaną tematykę i problematykę.

Autorzy to: prof. Arnold Kłonczyński (prorektor UG), Piotr Paluchowski, Jan Daniluk z Polski i Jan Wołucki – historyk z Danii. Patronat nad tym dziełem objął Duński Instytut Kultury. Wsparcia udzieliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Danii i Ministerstwo Kultury Królestwa Danii. Wstęp napisał ambasador Ole Egberg Mikkelsen, teksty z łaciny tłumaczył ksiądz biskup prof. Julian Wojtkowski, a recenzję naukową przygotował prof. Sławomir Kościelak.

Dane techniczne

Redakcja Arnold Kłonczyński, Piotr Paluchowski
Rok wydania 2019
Oprawa twarda
Liczba stron 224
Format 175 x 245
ISBN 978-83-8127-401-2
EAN 9788381274012
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl