Produkty tygodnia
Moja Afryka
Moja Afryka

35,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Opowieść Ojca
Opowieść Ojca

50,00 zł

Cena regularna: 69,90 zł

Najniższa cena: 69,90 zł
szt.
Benedykt XVI. Jego dziesięć ulubionych tematów
Benedykt XVI. Jego dziesięć ulubionych tematów

80,00 zł

Cena regularna: 120,00 zł

Najniższa cena: 120,00 zł
szt.
Jak można nie zgadzać się z papieżem. Papież Franciszek a dubia kardynałów
Jak można nie zgadzać się z papieżem. Papież Franciszek a dubia kardynałów

45,00 zł

Cena regularna: 49,90 zł

Najniższa cena: 49,90 zł
szt.
Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Dawnych obyczajów rok cały. Między wiarą, tradycją i obrzędem.

Cena: 15,00 zł 15.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni

Opis

Wydana w serii Biblioteki „Pielgrzyma” kolejna książka Romana Landowskiego zawiera częściowo przeredagowane i odpowiednio uporządkowane szkice i felietony zamieszczane na łamach "Pielgrzyma". W latach 1993-1995 ukazywały się one pod tytułami "Przysłowia mądrością ludu", "Obrzędów ludowy rok cały" i "Chleb nasz powszedni". Tekst składa się z szesnastu rozdziałów - od "Pory oczekiwania” mówiącej o adwentowej ciszy poprzez m.in. Boże Gody, Wielkanoc, Świętojański czas, Okolice Michała aż do pamięci o zmarłych. W lekturę tej książki doskonale wprowadza Przedmowa prof. Józefa Borzyszkowskiego:
„Praca Romana Landowskiego Dawnych obyczajów rok cały. Między wiarą, tradycją i obrzędem, ukazująca się światu dzięki pelplińskiemu «Bernardinum», to książka szczególnego rodzaju. Autor - syn ziemi kociewskiej, urodzony w Świeciu nad Wisłą - dawnej stolicy południowego Kociewia, działacz społeczny i regionalny, znany nie tylko w Tczewie, który stał się miejscem jego zamieszkania - redaktor, pisarz, poeta i dziennikarz, podjął temat niby przypisany do uczonych - etnografów lub kulturoznawców, temat niewątpliwie z zakresu antropologii kulturowej Kaszub, Kociewia i Pomorza! Pisząc swoją kolejną książkę Roman Landowski czerpał z dorobku uczonych, kronikarzy i pamiętnikarzy, a i z własnych doświadczeń, a także z światowej literatury. Stworzył nowy, oryginalny, własny obraz regionalnej tradycji i roku obrzędowego na Pomorzu, ściśle zespolonego z rokiem liturgicznym Kościoła katolickiego. Nie pożałował czytelnikom zasobów własnej wiedzy, erudycji i bezcennych mądrości ludowych - przysłów i porzekadeł, choćby związanych z kalendarzem świętych, a nawet przepisów na oryginalne potrawy. Dzięki takiemu warsztatowi książka ta przepełniona jest zapachami i klimatem domu rodzinnego, zwłaszcza wiejskiego, starszych pokoleń mieszkańców Kociewia. Zawiera bogactwo wiedzy z zakresu kultury duchowej i życia codziennego Pomorzan, żyjących dawniej i dziś w wielokulturowym świecie, na szczególnym styku polsko-niemieckim, germańsko-słowiańskim.”
Autor dedykuje tę książkę swojemu wnukowi Michałowi, przeświadczony iż z wdzięcznością przyjmie ją najmłodsze pokolenie - jak czytamy w Przedmowie - „zakorzeniające się dzięki rodzinie, szkole i Kościołowi w regionalnej i narodowej tradycji, kształtujące własną tożsamość gospodarza pomorskiej ziemi.
Tekst uzupełniają ilustracje przedstawiające prace rzeźbiarskie twórców ludowych z Kociewia, jednego z pomorskich regionów.

Roman Landowski
urodził się w 1937 r. w Świeciu nad Wisłą. Z zawodu bibliotekarz i pracownik upowszechnienia kultury niemal całe życie poświęcił książce: był księgarzem, bibliotekarzem, edytorem, redaktorem wydawnictw. Aktualnie od 1985 r. kieruje redakcją Kociewskiego Kantoru Edytorskiego i kwartalnika społeczno-kulturalnego „Kociewski Magazyn Regionalny”.
Jako pisarz debiutował w 1958 r. w Bydgoszczy kilkoma wierszami na łamach prasy wojskowej. Jego debiutem książkowym był zbiór poezji „Pejzaże serdeczne” (ZK-P, Gdańsk 1979). W dorobku literackim posiada czternaście książek, w tym trzy powieści (Ziemia czeka na dłoń, Wyrok u Wszystkich Świętych, Powrót do miejsc pamiętanych), dwa wznawiane zbiory baśni i podań pomorskich (Jasna i Dersław, Łabędzi lot Damroki), trzy tomiki poetyckie (oprócz debiutu - Wychodzenie z mroku, Muzyka na wierzby i płowiejące niwy) oraz kilka książkowych publikacji eseistycznych.
Z powodzeniem uczestniczył w kilku ogólnopolskich konkursach literackich.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Dane techniczne

Autor Roman Landowski
Rok wydania 2007
Oprawa miękka
Liczba stron 203
Format 145 x 205
ISBN 978-83-7380-480-7
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl