Kupuj taniej wybrane tytuły

Ta akcja sprzedażowa to prawdziwa gratka dla mieszkańców Pelplina i okolic.

Każdy, kto do końca maja br. zgłosi się do Działu Sprzedaży Wydawnictwa „Bernardinum” w Pelplinie z aktualnym numerem „Informatora Pelplińskiego”, będzie mógł zakupić książkę Andrzeja Grzyba „Ana. Rozbite lustro” w wyjątkowej cenie 12 zł (zamiast 19,90).

Kolejna promocyjna oferta już w czerwcu.

Partnerami akcji są Miejska Biblioteka Publiczna w Pelplinie oraz „Informator Pelpliński”.

O książce:

Książka, która na pewno zaskoczy. Zdaje się, jakby opowiadała sen albo kilka snów lekarza ze szpitala psychiatrycznego, który nieustannie zastanawia się nad życiem swoich pacjentów, nad tym, czy – tak chorzy i niezrozumiani – czują, myślą, mają marzenia, pragnienia, czy pamiętają? Szczególnie często wraca pamięcią do historii Any, która niby żyje, ale jednocześnie powiedziała życiu „nie” i wydaje się martwa wewnętrznie. Nie reaguje, nie mówi, nie komunikuje się ze światem, jakby celowo ten świat odrzuciła, jakby nie chciała mieć z nim nic wspólnego.

Książka jest bardzo ciekawie zbudowana, bo składa się z fragmentów, retrospekcji, wspomnień bliskich, lekarza, w końcu samej Any. Powoli dowiadujemy się, dlaczego bohaterka do świata wracać nie chce, co stało się w życiu młodej kobiety, że żyje – nie żyjąc.

W tle tej opowieści nakreślona została historia Polski: wielokulturowych ziem zaboru pruskiego i wielkiej wojny, zmiany okupanta niemieckiego na sowieckiego, który przyniósł ze sobą tragedię, brud i śmierć.

W końcu następuje przebudzenie. Po ponad dwudziestu latach Ana wraca do świata. Nie pamięta nic z tego, co się kiedyś wydarzyło. Życie jest już jakby kogoś innego. Pozostaje jednak syn, który wraz z żoną postanawia zająć się matką, przywrócić jej życie, wspomnienia, uczucia.

Piękna opowieść o odzyskiwaniu życia, budowaniu swojej historii na nowo po wielkim nieszczęściu – z fragmentów, przebłysków wspomnień, starych fotografii, listów, opowiadań bliskich, ludzkich losów.

Tej historii nie czyta się łatwo. Jest jakby za mgłą. Nie została opowiedziana do końca, przez co każdy z czytelników będzie mógł spojrzeć na nią nieco inaczej. Niejednoznaczna, niedopowiedziana, niedokończona, zmuszająca do wysiłku i refleksji. Rozbite lustro życia, które trzeba sklejać po kawałku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl