SYCYLIA. TRADYCJE I ZWYCZAJE – SPOTKANIE W MUZEUM NARODOWYM W OLIWIE

Sycylijskie zwyczaje i tradycje (św. Agata, karnawał i marionetki) to tytuł kolejnego spotkania w Gdańsku Oliwie z cyklu ODKRYJ ŚWIAT/ETNOPODRÓŻE. Opowieści i fotografie z wyspy zaprezentuje Ewa Karolina Cichocka, dziennikarka i autorka książek o Sycylii.

Spotkanie z cyklu ETNOPODRÓŻY odbędzie się w Muzeum Narodowym w Gdańsku (Oddział Etnografii, ul. Cystersów 19) 29 września 2019 r. (niedziela) o godz.14. Wstęp 1 zł.

Sycylia to wyspa, której mieszkańcy kultywują dawne tradycje. Przez cały rok w miastach i miasteczkach odbywają się festy religijne, sięgające czasem do pogańskich wierzeń. W karnawale Sycylijczycy potrafią bawić się wspólnie na ulicach. Wtedy też odzywają się silniej tradycje ludowych teatrów marionetkowych i parad wózków sycylijskich nawiązujących do legend o Paladynach z czasów Karola Wielkiego.

Wiele sycylijskich tradycji i zwyczajów trafiło na listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO. O niektórych z nich, które są nadal żywe i kultywowane przez mieszkańców, opowie Ewa Karolina Cichocka. Podczas spotkania będzie można posłuchać i zobaczyć, jak wyglądają trzydniowe obchody i wysiłek pielgrzymów podczas święta patronki miasta św. Agaty w Katanii, jednej z największych na świecie uroczystości katolickich. Ale także zobaczyć, jak bawią się Sycylijczycy na najpiękniejszym karnawale w Acireale oraz jak żywa jest nadal ludowa tradycja teatrów marionetkowych i produkcji wózków sycylijskich. Swoje opowieści o Sycylii i spotkaniach z jej tradycją i folklorem autorka zilustruje fotografiami ze swoich wypraw.

Przypomnijmy, że książka Ewy Karoliny Cichockiej pt. „Sycylia. Między niebem a morzem” Wydawnictwa „Bernardinum”  została wyróżniona w konkursie Magazynu Literackiego „Książki” na najlepsze publikacje turystyczne 2016 r. w kategorii: KSIĄŻKA PODRÓŻNICZA podczas warszawskich Targów Książki w maju 2017 w Warszawie.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl