BURSZTYNOWY MOTYL DLA TADEUSZA BIEDZKIEGO

Jury Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla, obradujące 11 kwietnia 2016 r. w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, za najlepszą książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej 2015 r. uznało „W piekle eboli” Tadeusza Biedzkiego. Ta fascynująca relacja z dramatycznych wydarzeń w Afryce Zachodniej, podana bez retuszu i politycznej poprawności, jest jedyną w świecie książką o kontynencie walczącym ze śmiertelnym wirusem.

 

Bursztynowy Motyl

Nagroda im. Arkadego Fiedlera

Arkady Fiedler miał swoją pracownię przy placu Wolności, więc niejednokrotnie przechodził obok budynku Biblioteki Raczyńskich. Tu miał swoich wiernych czytelników, dlatego w setną rocznicę urodzin zorganizowano dużą wystawę poświęconą życiu i twórczości tego pisarza. Większość znała go główne z lekturowego Dywizjonu 303, ale nie wszyscy czytali wspaniałe książki, będące efektem jego wielu podróży po świecie.

Ówczesny dyrektor Janusz Dembski zaproponował zorganizowanie Konkursu im. Arkadego Fiedlera, który propagowałby książki polskich autorów o tematyce podróżniczej. Stwierdzono, że motyl to najlepszy symbol nagrody, bo sam Fiedler uwielbiał motyle i miał ich pokaźną kolekcję, której część jest eksponowana w muzeum. Nagrodzie nadano więc nazwę Bursztynowy Motyl. Do współpracy zaproszono ówczesnego senatora Wojciecha Kruka, który sfinansował, zaprojektował i wykonał w swojej pracowni jubilerskiej statuetkę motyla z oksydowanego srebra i bursztynu, a Marszałek Województwa ufundował nagrodę pieniężną. Wśród członków jury znaleźli się synowie pisarza – Arkady Radosław i Marek. Przyznawana od 1996 roku nagroda dla uczczenia pisarza i obieżyświata Arkadego Fiedlera honoruje corocznie polskiego autora najlepszej książki podróżniczej i krajoznawczej. Wręczenie nagrody następuje w Muzeum-Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. W tym przypada XXI edycja tego konkursu. Fundatorem nagrody pieniężnej jest nadal Marszałek Województwa Wielkopolskiego, natomiast statuetki Urząd Miasta Puszczykowa, a projektantem i wykonawcą, od dwóch edycji, Firma Ania Kruk.Motyl przebył bardzo długą drogę od wytrawnego podróżnika, jakim był Stanisław Szwarc-Bronikowski, do „rowerowego” obieżyświata, jakim jest Piotr Strzeżysz.

 

Bursztynowego Motyla otrzymali dotąd:

1996 – Stanisław Szwarc-Bronikowski Poszukiwanie zagubionych światów i (pośmiertnie) Jerzy KukuczkaMój pionowy świat czyli 14x8000

1997 – Waldemar Borek i Krzysztof CzaderMadagaskar

1998 – Jacek PałkiewiczTerra incognita. Wyprawa do źródeł Amazonki i Po bezdrożach świata

1999 – Marek KamińskiMoje bieguny. Dzienniki z wypraw 1990-1998

2000 – Marcin KydryńskiPod słońce

2001 – Ryszard KapuścińskiZ Afryki

2002 – Beata PawlikowskaBlondynka w dżungli

2003 – Wojciech JagielskiModlitwa o deszcz

2004 – Wojciech CejrowskiGringo wśród Dzikich Plemion

2005 – Olgierd BudrewiczDruga strona Księżyca. Przygody na wyspach Pacyfiku

2006 – Elżbieta Dzikowska Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce! (tom 2)

2007 – Andrzej StasiukFado

2008 – Bogusław MichalecPolska ginąca

2009 – Kinga Choszcz (pośmiertnie) Moja Afryka

2010 – Jacek Hugo-BaderBiała Gorączka

2011 – Martyna WojciechowskaKobieta na krańcu świata 2

2012 – Paulina WilkLalki w ogniu. Opowieści z Indii

2013 – Michał KruszonaCzarnomorze. Wzdłuż wybrzeża, w poprzek gór

2014 – Bartek Sabela Może (morze) wróci

2015 – Piotr Strzeżysz Powidoki

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl