CODZIENNOŚĆ (U) DANI

„(...) dzieło Grzegorza Kapali, «Duchy we śnie, duchy na jawie. Papua Zachodnia» to intrygujące, subiektywne spojrzenie na niezwykły świat, który wbrew wszystkiemu zdołał przetrwać do naszych czasów – pisze autor recenzji.

Dla niewtajemniczonych jednak, kilka słów na temat tego, kim są Dani. To lud z Nowej Gwinei, który wciąż żyje tak, jak ich przodkowie. A, żeby być dokładnym, prawie tak, jak oni. I prawie tak, jak żyło się w epoce kamienia łupanego. Prawie. Palą zmarłych, kontaktują się z duchami, polując, używają do tego łuku i strzał, za kuchnię służą im doły w ziemi. Porzucili jednak kanibalizm, od kiedy mieli styczność z misjonarzami. I mieli też styczność z najnowszą techniką: od samolotów zaczynając, na komputerach skończywszy. Wciąż jednak trwają wierni tradycji, choć cały ich świat jest rozdarty między podziały narodowe, różne wyznania, jawę i sen. Czy długo uda im się żyć tak, jak tego chcą?”.

Publikację „Duchy we śnie, duchy na jawie. Papua Zachodnia” autorstwa Grzegorza Kapli poleca portal literacki SZTUKATER.PL

Tu możecie zapoznać się z całą rekomendacją

https://sztukater.pl/ksiazki/item/28506-duchy-we-snie-duchy-na-jawie-papua-zachodnia.html

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA W NASZEJ KSIĘGARNI INTERNETOWEJ

POLECAMY

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl