FAKSYMILOWE WYDANIE „PIELGRZYMA” JUŻ W SPRZEDAŻY

„PIELGRZYM. DNI NIEPODLEGŁOŚCI 2018” to nasza kolejna nowość wydawnicza. Faksymilowe wydanie zawiera 15 numerów „Pielgrzyma” z okresu odzyskania niepodległości przez Polskę. Edycja ta ma pomóc w lepszym poznaniu tamtych historycznych dni.

„Pielgrzym” to czasopismo o charakterze religijnym i społeczno-narodowościowym, wydawane na Pomorzu od 1869 do 1939 i wznowione w 1989 roku w Pelplinie. Czasopismo to ukazywało się w języku polskim jako jedno z nielicznych w zaborze pruskim. Początkowo był to tygodnik, od 1876 „Pielgrzym” ukazywał się dwa razy, a w latach 1877-1939 trzy razy w tygodniu (wtorki, czwartki, soboty). Tytuł pisma nawiązywał do symbolicznego wędrowca, który pielgrzymując, uświadamiał mieszkańców Pomorza o przynależności do narodu polskiego, podążał szlakiem polskiej tradycji i był obrońcą wiary. Na tytuł miały wpływ także „Księgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego” Adama Mickiewicza. Redaktorzy pisma podejmowali walkę o zachowanie języka polskiego i kultury rodzimej, czasopismo pełniło funkcję przekaźnika idei pracy organicznej, dlatego w opinii władz pruskich „Pielgrzym” zyskał miano centralnego ośrodka polskości w Prusach Zachodnich.

Bieżące opracowanie to cenna pamiątka zarówno dla sympatyków „Pielgrzyma”, jak i miłośników historii. Każdy egzemplarz tego kolekcjonerskiego wydania jest numerowany.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl