Dane teleadresowe

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.
ul. Bpa Dominika 11
83-130 Pelplin
woj. pomorskie
585 361 757
sekretariat@bernardinum.com.pl
NIP: 5932459521
REGON: 220141405

Produkty tygodnia
Spacer po starym Starogardzie
Spacer po starym Starogardzie
60,00 zł 30,00 zł
szt.
Reszta świata
Reszta świata
44,00 zł 25,00 zł
szt.
Indie głód Boga
Indie głód Boga
44,90 zł 25,00 zł
szt.
Wiersze wam wieszczę
Wiersze wam wieszczę
30,00 zł 26,00 zł
szt.

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE W GDAŃSKU. INDONEZYJSKI SKARBIEC NATURY

Prastare jaszczury z Komodo, cuchnące raflezje z dżungli Borneo i Sumatry oraz niezwykłe złoża złota, diamentów i siarki to tematy kolejnego spotkania poświęconego Indonezji w IKM w Gdańsku z cyklu Orient Express. Prof. Małgorzata Jarmułowicz, podróżniczka i znawczyni Azji Południowo-Wschodniej odkryje przed słuchaczami prawdziwy skarbiec natury egzotycznego archipelagu.

Przypomnijmy, że prof. Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, a także podróżniczka rozmiłowana w Indonezji – odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem w ciągu kilkunastu lat wiele podróży do tego kraju, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów.

W trakcie spotkania wysłuchamy ilustrowanych filmami i zdjęciami podróżniczego duetu opowieści z podróży o niezwykłych bogactwach naturalnych wysp Indonezji i sposobach ich pozyskiwania. Prelegentka przybliży unikalne miejsca, w których do dziś archaicznymi metodami, często z narażeniem zdrowia i życia, pozyskuje się cenne surowce. Opowie o kopalniach siarki w kraterze czynnego wulkanu Kawah Ijen na Jawie, nielegalnych poszukiwaniach złota w porośniętych dżunglą górach Sulawesi, a także o diamentach na Kalimantanie. – Wśród zdjęć będą także obrazy przerażających skutków niekontrolowanej erupcji wulkanu błotnego Lusi na Jawie, gdzie natura dała gorzką lekcję pokory zachłannym poszukiwaczom gazu ziemnego – zapowiada prelegentka. Z nią także powędrujemy na wyspę Palue, gdzie groźny wulkan Rokatenda dostarcza z kolei ludziom bezcenną pitną wodę, odzyskiwaną z destylowanej pary wodnej.

Podczas indonezyjskiej podróży w IKM poznamy także świat podmorskich głębin. – Powiem o życiu gigantycznych i łagodnych rekinów wielorybich, zaprzyjaźnionych z papuaskimi rybakami i majestatycznych mantach, żerujących u wybrzeży Kalimantanu – zapowiada Jarmułowicz. Wśród morskich opowieści nie zabraknie tego wieczoru opowiadań o cudach rafy koralowej czy narodzinach żółwi morskich. – Wspomnę także o endemicznej faunie słonowodnych jezior, ukrytych w sercu koralowych wysepek, gdzie można pływać wśród ławic nieparzących meduz lub baraszkować ze zjawiskowo kolorowymi krewetkami – dodaje prelegentka. Przyjrzymy się także trudom życia mieszkańców wyspy Lembata, dla których racją przetrwania są niebezpieczne polowania na największe morskie drapieżniki: kaszaloty, orki i rekiny.

Ale to nie koniec przyrodniczych atrakcji Indonezji. Podczas spotkania bliżej poznamy także jej najbardziej znane lądowe ciekawostki fauny i flory. – Spotkamy się z olbrzymimi waranami, nazywanymi smokami z Komodo, i z największymi kwiatami świata – raflezją, które tylko nieliczni mogą znaleźć w gęstej dżungli na Sumatrze – zdradza prelegentka.

Przypomnijmy, że ORIENT EXPRESS to spotkania podróżnicze, skupiające ludzi, których ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Gośćmi spotkań są profesjonaliści, autorzy książek podróżniczych, ale także osoby, które po prostu podążyły w świat za swoją pasją.

Spotkania objął patronatem miesięcznik „Poznaj Świat”, a towarzyszy im konkurs z książkami-nagrodami ufundowanymi przez Wydawnictwo „Bernardinum”. Najbliższe spotkanie odbędzie się tym razem w czwartek, 23 lutego 2017 o godz. 18 w IKM w Gdańsku.

Spotkanie jest realizowane i dofinansowane w ramach programu „Otwarty IKM”.

IKM, Długi Targ 39/40

WSTĘP WOLNY!Małgorzata Jarmułowicz (dr hab., prof. UG) – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie pełni funkcję kierownika Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk oraz zastępcy dyrektora ds. nauki w Instytucie Filologii Polskiej. Autorka szeregu publikacji naukowych, w tym książek: Sezony błędów i wypaczeń. Socrealizm w dramacie i teatrze polskim (Gdańsk 2003) i Teatralność zła. Antropologiczne wędrówki po współczesnej dramaturgii i teatrze (Gdańsk 2012), współredaktorka książki Teatr – terytorium terroru (Szczecin 2008), redaktorka książki Ogród sztuk Indonezji – Taman Seni Indonesia (Górna Grupa 2015). Zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, ze szczególnym uwzględnieniem tradycji widowiskowych Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana zwłaszcza w krajach Azji Południowo-Wschodniej, a zwłaszcza w Indonezji, do której przez ostatnich 11 lat odbyła wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem szereg podróży, eksplorując w sumie ponad 20 wysp i archipelagów w obrębie tego kraju. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i upowszechnia w ramach wykładów akademickich, a także popularyzuje na łamach miesięcznika „Poznaj Świat”, w Radiu Gdańsk, podczas licznych warsztatów i prelekcji podróżniczych oraz na kolejnych edycjach Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba). Od 10 lat jest nieprzerwanie opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich, za co w 2010 roku otrzymała nagrodę Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza”. Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych kolejno Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG, 23.05.–3.07.2016).

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl