ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE W GDAŃSKIM IKM: SMAKI SYCYLII

Na Sycylii można skosztować gotowanej śledziony cielęcej, suszonej ikry tuńczyka, czy czekolady według azteckiej receptury. O tym i innych ciekawostkach wyspiarskiej kuchni opowie Ewa Cichocka, autorka książek o Sycylii – podczas kolejnego spotkania podróżniczego ORIENT EXPRESS.

O specyfice i bogactwie kuchni Sycylii, niezwykłej mieszance wpływów dawnych kolonizatorów opowie dziennikarka i pisarka Ewa Cichocka. Jej kulinarna wędrówka po skrawku pomiędzy Europą a Afryką będzie pretekstem do pokazania historii wyspy i jej związków z Grecją, Hiszpanią, Afryką, a nawet Ameryką Południową.

– To jedno z niewielu miejsc, którego historię i dzieje można odczytywać z menu jak z kroniki historycznej – zapowiada prelegentka.

Słuchacze dowiedzą się m.in., skąd pochodzą w sycylijskiej kuchni pistacje, kuskus i suszony dorsz. Podczas spotkania będzie także mowa o tym, co jadano u księcia Saliny ze znanej powieści Lampedusy, czy też jakie danie sycylijskie  zaadaptował Jerzy Stuhr do domowego menu. Poznamy również niezwykły związek, który połączył na Sycylii muzykę operową z… makaronem. Słuchacze będą mogli także poznać ciekawe przepisy i receptury, które będzie można wykorzystać we własnej kuchni. Atrakcją spotkania będzie relacja z wyprawy kulinarnej z października 2016 r. oraz degustacja.                                         Odmienność i oryginalność wyspiarskiej kuchni warta jest bliższego poznania. Kto nie był więc na Sycylii, będzie mógł jej posmakować, kto był – ożywi swoje wspomnienia.

Dodajmy, że spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika „Poznaj Świat” oraz z nagrodami-książkami dla słuchaczy ufundowanymi przez Wydawnictwo BERNARDINUM.

 

O AUTORCE

Ewa Cichocka – dziennikarka, autorka podróżniczych relacji publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej, Rzeczpospolitej, Poznaj Świat, Wirtualnej Polsce. Uwielbia wyspy, wulkany i odkrywanie własnych szlaków. Pisze, fotografuje i gotuje. Zafascynowana jest Sycylią i Żuławami, które na przemian eksploruje od lat.

Organizatorka i przewodniczka niebanalnych wyjazdów, m.in. kobiecych wypraw z Fundacji Marka Kamińskiego, tj. Robinson Crusoe była kobietą (na Mauritius) czy Wyspy z ognia (Sycylia). Inicjatorka plenerów, wystaw i spotkań podróżniczych.

Ostatnie lata poświęciła poznawaniu Sycylii, przemierzając wyspę wielokrotnie m.in. z grupą kobiet z Polski i Sycylii (projekt pt. Polak tu był), a także lekturze wspomnień stamtąd polskich peregrynantów od Dantyszka do Mitoraja. Jako autorka trasy po Sycylii – śladami polskich artystów – zaprezentowała ją publicznie podczas gdyńskich KOLOSÓW.

Sycylia i jej związki z polską literaturą i sztuką to temat, który prezentuje w swoich publikacjach oraz podczas wystaw dokumentacyjno-fotograficznych (m.in. w Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku  i  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego), a także podczas wystąpień na konferencjach naukowych.

Jest także autorką zbioru wierszyków dla dzieci, opartych na mitach sycylijskich pt. „RYMOWANKI SYCYLIANKI, czyli mity z Wyspy Słońca”oraz zbioru esejów i reportaży wydanego pod patronatem III Programu Polskiego Radia i „Poznaj Świat” pt.„Sycylia. Między niebem a morzem”.      

Fot. E. Niewadzi

Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18                                                                                                                                   

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE  w Gdańsku                                                Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

25 listopada, godz. 18 – Smaki Sycylii, Ewa Cichocka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl