ORIENT EXPRESS – CYKL SPOTKAŃ PODRÓŻNICZYCH W GDAŃSKU: GINĄCE KULTURY INDONEZJI

Zapraszam serdecznie na kolejne z CYKLU SPOTKAŃ PODRÓŻNICZYCH W GDAŃSKU – ORIENT EXPRESS.

W ostatnie piątki miesiąca o godz. 18 wybieramy się w ciekawą podróż. Towarzyszą jej zdjęcia, filmy i opowieści.

 

Spotykamy się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (Długi Targ 39/40). Orient Express odbywa się pod patronatem „Poznaj Świat”, a spotkaniom towarzyszą książki-nagrody od Wydawnictwa „Bernardinum”.

 

Pozdrawiam serdecznie

ORGANIZATORKA

Ewa Cichocka

 

 

 

 

 

Żywe tradycje i zamierające zwyczaje, kraina, która zmienia się na naszych oczach. Obrzędy i rytuały, zaobserwowane i udokumentowane na wyspach Indonezji zaprezentuje prof. Małgorzata Jarmułowicz na kolejnym spotkaniu podróżniczym w IKM w ostatni piątek października (28.10.2016).

 

Prelegentka – podróżniczka i znawczyni Indonezji – przybliży uczestnikom spotkania fascynujące tradycje plemienne, które przetrwały tam w kształcie niemal niezmienionym od wieków, jak np. na leżącej na uboczu popularnych szlaków turystycznych wyspie Sumba, zwanej kiedyś Wyspą Sandałową.

– Zaprezentuję  zwyczaje wyznawców Marapu z Sumby, gdzie przetrwała unikalna kultura megalityczna – zapowiada spotkanie z unikalnymi grobowcami Jarmułowicz. Swoje opowieści zilustruje własnymi fotografiami i męża Zygmunta Leśniaka.

 

Podczas spotkania udamy się także do indonezyjskiego ludu Toraja, stanowiącego wyjątkowy przykład synkretycznego połączenia pierwotnych wierzeń i zwyczajów z napływowymi religiami.

– To tam kultywowane są niezwykłe tradycje związane z pogrzebami i czczeniem zmarłych w ramach święta ma'nene – mówi prelegentka.

Atrakcją dla publiczności będzie z pewnością emisja autorskiego filmu małżeństwa podróżników z niezwykłych indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych. – Widziałam ten obraz i myślę, że film może być sporym zaskoczeniem –  zdradza Ewa Cichocka, organizatorka spotkania.

 

– Wśród indonezyjskich opowieści znajdą się także mówiące o tych mieszkańcach, których kultura i tradycja została zredukowana do roli atrakcji folklorystycznej dla turystów, jak np. festiwale etniczne ludów z wyspy Lombok i Papui oraz skanseny w dawnych wsiach adatowych – zapowiada Jarmułowicz.

 

 

 

 

GOŚCIEM SPOTKANIA BĘDZIE

prof. Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, podróżniczka, znawczyni Azji Południowo-Wschodniej. Autorka szeregu publikacji naukowych i książek, gość i animatorka wystaw i spotkań podróżniczych.

Swoje zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, szczególnie w tradycji Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana w krajach Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Indonezji. Przez kilkanaście lat odbyła tam wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem wiele podróży, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i popularyzuje w publikacjach, warsztatach i prelekcjach podróżniczych. Kilkakrotnie była gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba).

Od 10 lat jest opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich (nagroda Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza” 2010). Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG – 2016).

 

Przypomnijmy, że ORIENT EXPRESS to cykl spotkań podróżniczych, które odbywają się co miesiąc w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Długim Targu (ostatni piątek miesiąca). Skupiają ludzi, których ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Gośćmi kolejnych spotkań są profesjonaliści, autorzy książek podróżniczych, ale także osoby, które po prostu podążyły w świat za swoją pasją.

Inaugurujące spotkanie we wrześniu poświęcone było Birmie, zmieniającej się pod wpływem transformacji.

Kolejne, 25 listopada, będzie kulinarną podróżą na Sycylię z Ewą Cichocka, autorką książki „Sycylia. Między niebem a morzem”. 

Dodajmy, że spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika „Poznaj Świat” oraz z nagrodami-książkami Wydawnictwa BERNARDINUM.

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE  w Gdańsku                                               

Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18      

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

28 października, godz. 18 – Ginące kultury Indonezji, prof. Małgorzata Jarmułowicz

25 listopada, godz. 18 – Smak Sycylii, Ewa Cichocka

 

 

 

Informacje o spotkaniu:

imrezy podroznicze
goingupp

radiogdansk

togethermagazin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl