Produkty tygodnia
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
Dalej są tylko lwy. Afrykańskie przygody Kasi
44,90 zł 35,00 zł
szt.
Bóbr pracowity mąciwoda
Bóbr pracowity mąciwoda
69,99 zł 45,00 zł
szt.
Nowenna pompejańska. Modlitwa nie do odparcia
Nowenna pompejańska. Modlitwa nie do odparcia
4,90 zł 4,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. W każdej chwili możesz cofnąć zgodę.
ORIENT EXPRESS – CYKL SPOTKAŃ PODRÓŻNICZYCH W GDAŃSKU: GINĄCE KULTURY INDONEZJI

Zapraszam serdecznie na kolejne z CYKLU SPOTKAŃ PODRÓŻNICZYCH W GDAŃSKU – ORIENT EXPRESS.

W ostatnie piątki miesiąca o godz. 18 wybieramy się w ciekawą podróż. Towarzyszą jej zdjęcia, filmy i opowieści.

 

Spotykamy się w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku (Długi Targ 39/40). Orient Express odbywa się pod patronatem „Poznaj Świat”, a spotkaniom towarzyszą książki-nagrody od Wydawnictwa „Bernardinum”.

 

Pozdrawiam serdecznie

ORGANIZATORKA

Ewa Cichocka

 

 

 

 

 

Żywe tradycje i zamierające zwyczaje, kraina, która zmienia się na naszych oczach. Obrzędy i rytuały, zaobserwowane i udokumentowane na wyspach Indonezji zaprezentuje prof. Małgorzata Jarmułowicz na kolejnym spotkaniu podróżniczym w IKM w ostatni piątek października (28.10.2016).

 

Prelegentka – podróżniczka i znawczyni Indonezji – przybliży uczestnikom spotkania fascynujące tradycje plemienne, które przetrwały tam w kształcie niemal niezmienionym od wieków, jak np. na leżącej na uboczu popularnych szlaków turystycznych wyspie Sumba, zwanej kiedyś Wyspą Sandałową.

– Zaprezentuję  zwyczaje wyznawców Marapu z Sumby, gdzie przetrwała unikalna kultura megalityczna – zapowiada spotkanie z unikalnymi grobowcami Jarmułowicz. Swoje opowieści zilustruje własnymi fotografiami i męża Zygmunta Leśniaka.

 

Podczas spotkania udamy się także do indonezyjskiego ludu Toraja, stanowiącego wyjątkowy przykład synkretycznego połączenia pierwotnych wierzeń i zwyczajów z napływowymi religiami.

– To tam kultywowane są niezwykłe tradycje związane z pogrzebami i czczeniem zmarłych w ramach święta ma'nene – mówi prelegentka.

Atrakcją dla publiczności będzie z pewnością emisja autorskiego filmu małżeństwa podróżników z niezwykłych indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych. – Widziałam ten obraz i myślę, że film może być sporym zaskoczeniem –  zdradza Ewa Cichocka, organizatorka spotkania.

 

– Wśród indonezyjskich opowieści znajdą się także mówiące o tych mieszkańcach, których kultura i tradycja została zredukowana do roli atrakcji folklorystycznej dla turystów, jak np. festiwale etniczne ludów z wyspy Lombok i Papui oraz skanseny w dawnych wsiach adatowych – zapowiada Jarmułowicz.

 

 

 

 

GOŚCIEM SPOTKANIA BĘDZIE

prof. Małgorzata Jarmułowicz – teatrolog, wykładowca na Uniwersytecie Gdańskim, podróżniczka, znawczyni Azji Południowo-Wschodniej. Autorka szeregu publikacji naukowych i książek, gość i animatorka wystaw i spotkań podróżniczych.

Swoje zainteresowania naukowe skupia na teatrze i dramaturgii współczesnej oraz zagadnieniach z kręgu performatyki kulturowej i antropologii widowisk, szczególnie w tradycji Dalekiego Wschodu. Podróżniczka rozmiłowana w krajach Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Indonezji. Przez kilkanaście lat odbyła tam wraz z mężem Zygmuntem Leśniakiem wiele podróży, eksplorując ponad dwadzieścia wysp i archipelagów. Kulturę Indonezji zgłębia naukowo i popularyzuje w publikacjach, warsztatach i prelekcjach podróżniczych. Kilkakrotnie była gościem Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni (laureatka wyróżnienia na „Kolosach 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba).

Od 10 lat jest opiekunem artystycznym projektu „Teatr przy stole” w sopockim Dworku Sierakowskich (nagroda Prezydenta Sopotu „Sopocka Muza” 2010). Organizatorka dwóch edycji projektu naukowego „Ogród Sztuk”, poświęconych Indonezji (2014) i masce (2016); kuratorka wystawy „Maski w kulturach świata” (Wydział Filologiczny UG – 2016).

 

Przypomnijmy, że ORIENT EXPRESS to cykl spotkań podróżniczych, które odbywają się co miesiąc w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku przy Długim Targu (ostatni piątek miesiąca). Skupiają ludzi, których ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Gośćmi kolejnych spotkań są profesjonaliści, autorzy książek podróżniczych, ale także osoby, które po prostu podążyły w świat za swoją pasją.

Inaugurujące spotkanie we wrześniu poświęcone było Birmie, zmieniającej się pod wpływem transformacji.

Kolejne, 25 listopada, będzie kulinarną podróżą na Sycylię z Ewą Cichocka, autorką książki „Sycylia. Między niebem a morzem”. 

Dodajmy, że spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika „Poznaj Świat” oraz z nagrodami-książkami Wydawnictwa BERNARDINUM.

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE  w Gdańsku                                               

Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18      

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

28 października, godz. 18 – Ginące kultury Indonezji, prof. Małgorzata Jarmułowicz

25 listopada, godz. 18 – Smak Sycylii, Ewa Cichocka

 

 

 

Informacje o spotkaniu:

imrezy podroznicze
goingupp

radiogdansk

togethermagazin

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl