SPOTKANIA PODRÓŻNICZE W IKM – ORIENT EXPRESS RUSZYŁ DO BIRMY

Birma – kraj, przemiany, ludzie i świątynie – była tematem pierwszego spotkania podróżniczego z cyklu ORIENT EXPRESS w Gdańsku, które odbyło się 30 września. Kolejne – w ostatni piątek października w sieni Instytutu Kultury Miejskiej – poświęcone będzie Indonezji.

 

Na dwie godziny sień IKM przy Długim Targu wypełniła publiczność, birmańska muzyka i aromaty egzotycznej herbaty. Wyjątkowy orientalny nastrój zapewniły zdjęcia, filmy i opowieści prof. Małgorzaty Jarmułowicz, naukowca, teatrologa z UG oraz podróżniczki i znawczyni Azji Południowo-Wschodniej. Dzięki jej relacjom z niezwykłych podróży do kraju, będącego przez dekady w izolacji od świata, można było poznać życie Birmańczyków związane z dawną tradycją, jak i zmieniające się wraz z demokratyzacją i globalizacją.

Birma to jeden z nielicznych już krajów, w którym można znaleźć miejsca, szczególnie w odległych prowincjach Mon i Karen, gdzie życie toczy się dawnym rytmem, z dala od cywilizacji.

– Są tam miejsca, gdzie nadal nie ma prądu, zamiast zeszytów dzieci używają kamiennych tabliczek, najpopularniejszym środkiem transportu są woły, a twarze maluje się pudrem sandałowym – wyjaśniała prelegentka.

Zaprezentowane zdjęcia i filmy Małgorzaty Jarmułowicz i jej męża Zygmunta Leśniaka przybliżyły uczestnikom spotkania m.in. procesy powstawania na ręcznych krosnach delikatnego jedwabiu czy produkcji naturalnego kauczuku. Nie zabrakło oryginalnych i zaskakujących zdjęć z Rangun, Mandalay, i krainy fantastycznych świątyń w Bagan, gdzie nie ma jeszcze tłumów turystów. Obejrzeliśmy filmy i fotografie z krainy „wodnych wiosek” z gęsto zaludnionych okolic jeziora Inle. Nie można się było oprzeć wrażeniu, że aby odnaleźć dawny smak Azji, trzeba udać się do dalekiej Birmy, ale... należy się spieszyć.

Uczestnicy spotkania wzięli także udział w minikonkursie, w którym nagrodami były podróżnicze książki Wydawnictwa „BERNARDINUM”.

– Jesień i zima to dobry czas na wspomnienia z wakacji i planowanie kolejnych podróży – mówi Ewa Cichocka, dziennikarka i organizatorka. – Chcemy spotykać się raz w miesiącu – w ostatni piątek, w gronie osób, które ciekawi świat, pasjonuje egzotyka i podróże. Przytulna sień IKM-u jest idealnym miejscem dla takiego forum. Zapraszam serdecznie – dodała zapowiadając następne spotkania z profesjonalistami, autorami książek podróżniczych, ale i zwykłymi ludźmi, którzy podążyli w świat za swoją pasją.

Kolejne spotkanie z egzotyczną podróżą w cyklu ORIENT EXPRESS odbędzie się 28 października o godz. 18 (ostatni piątek miesiąca).

– Tym razem prelegentka przybliży słuchaczom dawne tradycje i obyczaje plemienne z różnych rejonów Indonezji – zapowiada E. Cichocka. – Będzie więc o wyznawcach Marapu, schrystianizowanych animistach z krainy Toraja i „produktach turystycznych” ludu wysp Lombok i Papui. Planowana jest także emisja autorskiego filmu z niezwykłych, indonezyjskich obchodów Święta Zmarłych. Myślę, że dla wielu z  nas ten dokument będzie dużym zaskoczeniem – podkreśla organizatorka. – Warto dodać, że autorzy zdjęć i filmów – Małgorzata Jarmułowicz i Zygmunt Leśniak, odbyli wielokrotnie podróże w różne regiony Indonezji, byli także gośćmi i laureatami wyróżnienia Ogólnopolskiego Festiwalu Podróżników „Kolosy” w Gdyni („Kolosy 2012” za podróż na wyspy Alor i Sumba).

Dodajmy, że spotkania w ramach Otwarty IKM odbywają się pod patronatem miesięcznika „Poznaj Świat” oraz z nagrodami-książkami Wydawnictwa „BERNARDINUM”.

 

ORIENT EXPRESS – SPOTKANIA PODRÓŻNICZE  w Gdańsku                                            

Ostatnie piątki miesiąca, godz. 18                                                                                                                                   

Instytut Kultury Miejskiej, Długi Targ 39/40

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl