NASZA KSIĄŻKA WŚRÓD NAGRODZONYCH

Niezwykle nam miło, że możemy podzielić się z Państwem informacją o sukcesie publikacji wydanej przez „Bernardinum”.

Książka Moniki Rogozińskiej „Lot koło Nagiej Damy” zdobyła nagrodę w konkursie Książka Górska Roku 2016 w kategorii „Wspomnienia i autobiografie” (ex aequo ze wspomnieniami Krzysztofa Wielickiego).

 

Z uzasadnienia Jury:

Lot koło Nagiej Damy”, Monika Rogozińska, Wydawnictwo Bernardinum, Pelplin 2016.

 

„To niesamowita historia, którą przedstawia Monika Rogozińska, dziennikarka i członek elitarnego The Explorers Club. Opis zimowej wyprawy na Nanga Parbat, akcji wspinaczkowej czy barwnego obrazu życia w bazie, jest tylko wstępem do właściwie nieznanej historii z czasów wojny. Z bazy pod Nagą Górą przenosimy się do Anglii, do czasów bitwy o Anglię, w której tak znaczącą rolę odegrali polscy piloci. Będziemy też przyglądać się defiladzie zwycięstwa, w której zabrakło miejsca dla Polaków. Następnie przeniesiemy się do Pakistanu, gdzie znów polscy piloci odegrali kluczową rolę w budowie pakistańskich sił powietrznych. To bardzo osobista książka, debiut książkowy autorki. Przesłaniem książki może być cytat: Trzeba wydobywać z niepamięci okruchy rozbitego lustra polskiej historii, żeby następne pokolenia mogły się w nim przejrzeć – z dumą…”

 

 

 

O książce:

Trzęsienie ziemi, lawiny, wypadek alpinisty, akcja ratunkowa w Himalajach – to tylko wstęp do tej zaskakującej historii. Zimowa wyprawa na Nanga Parbat (8125 m) w Pakistanie okazała się dla autorki kluczem do przeszłości i przyszłości. Poszukiwała polskiego pilota, który latał po wojnie w Himalajach, Karakorum, Hindukuszu, przyjaźnił się z maharadżą. To on ją odnalazł. Mieszkał koło miasta Opatrzność…

„Wyruszając w grudniu 1997 roku z alpinistami na Polską Zimową Wyprawę na Nanga Parbat, jako korespondent dziennika Rzeczpospolita, wiedziałam, że uczestniczę w wyjątkowej przygodzie, eksperymencie dziennikarskim – pisze Monika Rogozińska. – Po raz pierwszy ekspedycja miała przesyłać z Himalajów relacje wraz ze zdjęciami przez satelitę. Po raz pierwszy korespondentem długiej, zimowej wyprawy na ośmiotysięczny szczyt miała być kobieta – jedyna w zespole. Moim zadaniem było wwiezienie na teren Kaszmiru, o który spierają się Indie i Pakistan, sprzętu do komunikacji, jakim nie dysponowała żadna z armii tych państw. Uczynienie tego legalnie, lecz dyskretnie. Moja misja nie była tajna. Korespondencje publikowała najbardziej wówczas poważana ogólnopolska gazeta, redakcja umieszczała je z fotografiami na stronie internetowej. Także w wersji angielskojęzycznej.

Dramatyczna wyprawa okazała się zaledwie początkiem historii, która zaważyła nie tylko na moim życiu. (…) Dzięki niej poznałam przyjaźń i miłość, jakimi nigdy wcześniej nie obdarował mnie mężczyzna…”.

Książka o przełamywaniu barier zewnętrznych i wewnętrznych, o poznawaniu świata i ludzi oraz o marzeniach, które czasem spełniają się z nawiązką. Prawdziwa opowieść zapisana po to, by ocalić od zapomnienia losy rodaków wiernych dewizie: Bóg, Honor, Ojczyzna.

 

 

O Autorce:

Monika Rogozińska – dziennikarz, członek The Explorers Club. Absolwentka polonistyki i kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego, po studiach pracowała w schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Została ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim, przewodniczącą „Solidarności” w schroniskach. Tworzyła dla cudzoziemców programy zwiedzania Polski. Współorganizowała i uczestniczyła w zimowych ekspedycjach na ośmiotysięczne szczyty jako korespondent dziennika Rzeczpospolita, radia, TVP. Organizowała i prowadziła wyprawy otwierające nowe kierunki w światowej turystyce. Współautorka książek, wystaw, publikuje w kraju i za granicą. Jest matką dwóch synów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl