Na listopadową lekturę szczególnie polecamy książkę ks. Jana Perszona "Świętych obcowanie czy spirytyzm. Świat duchów w kontekście kultury chrześcijańskiej".
Podjęta w niniejszej książce refleksja zmierza do objaśnienia – o ile to w ogóle możliwe – zjawiska, które w słownictwie ludowym nazywa się „ukazywaniem się dusz”. Chodzi o wcale nie tak rzadkie i wyjątkowe „zjawianie się” zmarłych żywym.
Człowiek – jeśli ma dojść do swej, wpisanej mu w naturę przez samego Stwórcę, wielkości – musi odnaleźć sens życia i śmierci. Nie może go sam wynaleźć ani skonstruować; zostaje on mu dany w Jezusie Chrystusie, Odkupicielu człowieka.
Ta książka jest próbą pokazania, że rzeczywistość (natura) Chrystusowego Kościoła, pojmowana jako komunia świętych („sanctorum communio”), doskonale konweniuje z zakorzenioną w tradycji katolickiej modlitwą za „dusze w czyśćcu cierpiące”.
Z drugiej zaś strony idzie w niej o odpowiedz na pytanie, jak „świętych obcowanie” odnosi się do objawień prywatnych, doświadczeń mistycznych, wizji „z tamtej strony” życia.
Podjęta w niniejszej książce refleksja zmierza do objaśnienia – o ile to w ogóle możliwe – zjawiska, które w słownictwie ludowym nazywa się „ukazywaniem się dusz”. Chodzi o wcale nie tak rzadkie i wyjątkowe „zjawianie się” zmarłych żywym.
„(…) przekazy o „widzeniach” bliskich zmarłych (ich duchów) i rozmaitych formach kontaktów z nimi są znane we wszystkich kulturach. Chrześcijaństwo traktowało je z ostrożnością i rezerwą, rozwijało się bowiem w społeczeństwach, w których – analogicznie do czasów nam współczesnych – praktykowano różne formy spirytyzmu. Ten zaś – jako kult bóstw fałszywych (nieistniejących) i mocy demonicznych – sprzeciwiał się czci Boga Objawienia” – pisze autor we wstępie do książki.
Ksiądz Jan Perszon jest prezbiterem archidiecezji gdańskiej. Pracuje w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie wykłada eklezjologię i religiologię. Od czasów studiów na KUL zajmuje się kulturą duchową (pobożnością ludową) Kaszub, religiologią oraz eklezjologią. Z tych dziedzin opublikował kilkanaście książek i wiele artykułów. Prowadzi też ożywioną działalność popularyzatorską i duszpasterską. W latach 2000–2005 był proboszczem parafii św. Piotra i Pawła w Pucku. Dwie kadencje był dziekanem Wydziału Teologicznego UMK. Jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej, wcześniej zaś przez dwie kadencje należał do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Od 1977 r. pielgrzymuje pieszo na Jasną Górę.
Zapraszamy do naszej księgarni internetowej
Tu mogą Państwo dowiedzieć się więcej o tej publikacji i dokonać zakupu: