Wszystko, czego dusza zapragnie, czyli SACROEXPO 2016 z udziałem Wydawnictwa „Bernardinum”

Rekordowa pod względem wystawców edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO przeszła do historii. Targi obfitowały w wiele branżowych nowości i w wydarzenia towarzyszące, w tym m.in. uroczystą galę wręczenia Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Wystawa przyciągnęła do Kielc ponad 4500 zwiedzających.

SACROEXPO to druga pod względem wielkości wystawa branży sakralnej w Europie. Podczas tegorocznej edycji (20-22 czerwca) swoją ofertę zaprezentowało 280 wystawców z 11 krajów świata: z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Słowenii, Portugalii, Grecji, Rosji, Ukrainy i Polski. W kieleckich targach od lat uczestniczy Wydawnictwo „Bernardinum”, które w tym roku zaprezentowało kilka nowości książkowych o tematyce religijnej.

– Na targach SACROEXPO wystawiamy się od ich drugiej edycji i widzimy jak na przestrzeni lat rozwinęła się ta wystawa. SACROEXPO to lider branży w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie organizowane jest na bardzo wysokim poziomie – mówił w czasie targów Marek Lempaszek ze Studia Prata.

Podczas SACROEXPO na stoiskach można było zapoznać się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej.

 

Papieski Medal wręczony

Tradycyjnie, w czasie wystawy wręczono Medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum – Poprzez Sztukę do Boga. Kapituła, której przewodniczy ks. biskup dr Marian Florczyk postanowiła, że do grona nagrodzonych w tym roku dołączą: Antonina Krzysztoń – polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów; Arvo Pärt – estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej oraz Arnaldo Pomodoro – włoski rzeźbiarz i złotnik.

Antonia Krzysztoń, która osobiście odbierała nagrodę, nie kryła wzruszenia.

– Pierwsze co przychodzi mi do głowy to jest wdzięczność (...) Jestem wdzięczna Bogu, że dał mi możliwośćśpiewania i za to, że naswojej drodze spotykałam tylu wspaniałych ludzi – powiedziała laureatka w czasie uroczystości.

Arvo Pärt, któremu tegoroczne plany nie pozwoliły na przyjazd do Kielc, zapewnił, że Medal odbierze w przyszłym roku.

Arnaldo Pomodoro w otwartym liście napisał: „Wierzę, że w tym tak złożonym i chaotycznym okresie, w czasach płynnej nowoczesności i w społeczeństwie niepewności mamy potrzebę odnalezienia autentycznego wymiaru ludzkości pod sztandarem najgłębszych wartości duchowych", dodając, że jego zdaniem "idea duchowości w sztuce jest kwestią zasadniczą”.

Podczas gali wręczono również Medale im. JE Prymasa ks. Józefa Kardynała Glempa, JE Prymasa Polski ks. abp. Wojciecha Polaka, JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego oraz doroczną nagrodę Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski MEDAL PER ARTEM AD EXCELSIS, który wręczony został przez JE ks. biskupa Michała Janochę.

 

(Po)ważne rozmowy

Targi SACROEXPO to oprócz prezentacji najnowszych produktów branży sakralnej oraz przestrzeni dla sztuki wysokiej, miejsce ważnych rozmów i spotkań. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy wystawy mogli wziąć udział m.in. w konferencji ekonomów i wyższych przełożonych zakonów oraz sekretarzy prowincjonalnych zakonów męskich, konferencji „Biznes i Ewangelia”, IX Forum SACROENERGIA, a także konferencji muzealników „Muzea naszych czasów”. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również organizowane po raz kolejny warsztaty dla redakcji gazet parafialnych – SACROMEDIA.

   

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl