Produkty tygodnia
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
15,00 zł 10,00 zł
szt.
Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso
Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso
40,00 zł 30,00 zł
szt.
Weź swój Krzyż
Weź swój Krzyż
19,00 zł 15,00 zł
szt.
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
17,00 zł 10,00 zł
szt.
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
19,90 zł 10,00 zł
szt.
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
19,90 zł 10,00 zł
szt.
Kalwaria Życia
Kalwaria Życia
115,00 zł 45,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Święty Franciszek z Asyżu i kolekcjoner jego przedstawień.

Cena: 49,00 zł 49.00
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Książka prof. Franciszka Kusiaka pod w/w tytułem jest pierwszą, która ukazuje znajdującą się na terenie Polski ikonografię św. Franciszka. Stanowią ją m.in. obrazki dewocjonalne (święte) z jedynej i unikalnej w kraju kolekcji, będącej w posiadaniu Autora. Z jego zbioru zamieszczono również niektóre medale, karty i znaczki pocztowe oraz grafiki z tym świętym. Licznie prezentowane są w niej zdjęcia obrazów i rzeźb, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach i muzeach.

Rozdziały ułożone są problemowo, wg zainteresowań Autora, czyli atrybutów, po których św. Franciszek jest rozpoznawalny. Chodzi tu o krzyż, księgę, brązowy habit z paskiem, czaszkę, różaniec, stygmaty i ptaki, ryby oraz zwierzęta. Święty został ukazany z wymienionymi atrybutami na tle najważniejszych epizodów z jego życia i w różnych sytuacjach oraz miejscach. W sumie w książce zamieszczono ponad 450 zdjęć przedstawień Franciszka. Są na nich dzieła wielkich mistrzów i ikonografia mniejszej wartości, gdyż dla Kusiaka najważniejszy jest widniejący na nich wizerunek Świętego z Asyżu. Zwraca również uwagę bardzo staranny dobór i układ ikonografii na poszczególnych stronach, zarówno pod względem tematycznym, plastycznym, jak i merytorycznym.

Praca liczy 210 stron tekstu, o którym znany wrocławski kaznodzieja, ojciec dr Tadeusz Słotwiński, w konkluzji recenzji wydawniczej zamieszczonej na okładce tej książki, napisał: „Praca tchnie świeżością, czyta się ją, ogląda i kontempluje wizerunki Poverella z ciekawością i przyjemnie. Wprowadza ona czytelnika w kontakt ze średniowiecznym światem, w którym żył i wywarł na nim niezatarte piętno św. Franciszek, patrzący na życie i świat szeroko otwartymi oczami. Pozycja ta ma wiele zalet: styl żywy, często dowcipny, atmosfera optymistyczna i radosna. Myślę, że jest to pierwsza tego rodzaju książka i należy się cieszyć, że wnet ujrzy światło dzienne”. Do tego można dodać, że kolekcjoner przedstawień św. Franciszka, przeżył dzięki niemu wiele ciekawych chwil, które, w charakterystyczny dla jego pisarstwa niezwykle swobodny sposób, przedstawił w niniejszej książce.

Zamieszczone zdjęcia obrazków dewocjonalnych i awersy medali pochodzą ze zbiorów prof. Kusiaka.

prof. dr hab. Elżbieta Kościk

Dane techniczne

Autor Franciszek Kusiak
Rok wydania 2009
Oprawa twarda
Ilość stron 304
Format 165 x 235
ISBN 978-837380-666-5
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl