Produkty tygodnia
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
15,00 zł 10,00 zł
szt.
Weź swój Krzyż
Weź swój Krzyż
19,00 zł 15,00 zł
szt.
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
17,00 zł 10,00 zł
szt.
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
19,90 zł 10,00 zł
szt.
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
19,90 zł 10,00 zł
szt.
Kalwaria Życia
Kalwaria Życia
115,00 zł 45,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Geneza Ewangelii Marka

Cena: 20,00 zł 20.00
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Założenia literackie Marka wymagały skrócenia Ewangelii Mateusza i częściowego jej przeredagowania. Zmiany w kompozycji Ewangelii Marka jak i brak w niej wielu tekstów Mateuszowych można wyjaśnić nie przestawiając Marka na pierwszą pozycję ani też nie uciekając się do mnożenia źródeł.
Dlaczego, pomimo tak wielu problemów z jakimi łączy się przyjęcie istnienia źródła Q, trudno jest wielu biblistom zgodzić się na pierwszeństwo Ewangelii Mateusza? Wydaje mi się, że zasadniczo są tylko dwie przyczyny: brak w Ewangelii Marka opowiadania o dzieciństwie Jezusa i brak Kazania na Górze. Inne argumenty nie mają tak dużego znaczenia. Otóż brak tych tekstów można wyjaśnić w oparciu o założenia literackie Marka. Ewangeliści nie tylko dodawali coś do swoich źródeł, oni również coś usuwali. Nawet Mateusz nie ma wszystkich tekstów Marka. Od koncepcji dzieła i założeń literackich zależało, co ewangelista weźmie ze swoich źródeł, a ponieważ Marek pisał zupełnie inne dzieło niż Mateusz, te różnice musiały być duże. Ewangelia Mateusza miała być nowym Heksateuchem, miała zawierać opowiadanie o nowym wyjściu i nowym podboju Ziemi Obiecanej, oraz miała ukazywać nowe, mesjańskie Prawo, natomiast Ewangelia Marka była pomyślana jako księga o „Dobrej Nowinie”, streszczenie kerygmatu. Marek korzystał z Ewangelii Mateusza, ale inspiracją w jej redakcji było ustne przepowiadanie św. Piotra oraz proroctwa o Ewangelii w Starym Testamencie. Opowiadanie o dzieciństwie Jezusa i Kazanie na Górze nie należały do kerygmatu, ani do tematyki proroctw o głoszeniu Ewangelii. Dlatego Marek je opuścił.

* * *

Ks. Andrzej Kowalczyk (ur. 20 lutego 1940 r. w Radomsku), absolwent Papieskiego Instytutu Biblijnego oraz Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu w Rzymie, doktor habilitowany teologii biblijnej, rektor Gdańskiego Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego w Gdyni, wykładowca teologii biblijnej w Gdańskim Seminarium Duchownym w Oliwie oraz w Filii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tczewie, autor licznych artykułów z dziedziny biblistyki. Jego specjalnością jest problem podobieństw i różnic w trzech pierwszych Ewangeliach oraz geneza Ewangelii. Jest on autorem oryginalnej teorii powstania Ewangelii według św. Mateusza w ścisłej relacji z pierwszymi sześcioma księgami Starego Testamentu. Jako jeden z nielicznych dzisiaj biblistów broni on tradycyjnej nauki o pochodzeniu Ewangelii według św. Marka od Ewangelii według św. Mateusza.

Dane techniczne

Autor ks. Andrzej Kowalczyk
Rok wydania 2004
Oprawa miękka
Ilość stron 284
Format 165 x 235
ISBN 83-7380-183-9
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl