Produkty tygodnia
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
Dywizjon 303 (oprawa miękka)
15,00 zł 10,00 zł
szt.
Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso
Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso
40,00 zł 30,00 zł
szt.
Weź swój Krzyż
Weź swój Krzyż
19,00 zł 15,00 zł
szt.
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
Pastores nr 72(3)2016 - Miłosierni
17,00 zł 10,00 zł
szt.
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
SINIAKI. HISTORIE ZRANIONYCH KOBIET
19,90 zł 10,00 zł
szt.
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
100 dróg ku byciu szczęśliwszym
19,90 zł 10,00 zł
szt.
Kalwaria Życia
Kalwaria Życia
115,00 zł 45,00 zł
szt.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Dawnych obyczajów rok cały. Między wiarą, tradycją i obrzędem.

Cena: 15,00 zł 15.00
quantity szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Wydana w serii Biblioteki „Pielgrzyma” kolejna książka Romana Landowskiego zawiera częściowo przeredagowane i odpowiednio uporządkowane szkice i felietony zamieszczane na łamach "Pielgrzyma". W latach 1993-1995 ukazywały się one pod tytułami "Przysłowia mądrością ludu", "Obrzędów ludowy rok cały" i "Chleb nasz powszedni". Tekst składa się z szesnastu rozdziałów - od "Pory oczekiwania” mówiącej o adwentowej ciszy poprzez m.in. Boże Gody, Wielkanoc, Świętojański czas, Okolice Michała aż do pamięci o zmarłych. W lekturę tej książki doskonale wprowadza Przedmowa prof. Józefa Borzyszkowskiego:
„Praca Romana Landowskiego Dawnych obyczajów rok cały. Między wiarą, tradycją i obrzędem, ukazująca się światu dzięki pelplińskiemu «Bernardinum», to książka szczególnego rodzaju. Autor - syn ziemi kociewskiej, urodzony w Świeciu nad Wisłą - dawnej stolicy południowego Kociewia, działacz społeczny i regionalny, znany nie tylko w Tczewie, który stał się miejscem jego zamieszkania - redaktor, pisarz, poeta i dziennikarz, podjął temat niby przypisany do uczonych - etnografów lub kulturoznawców, temat niewątpliwie z zakresu antropologii kulturowej Kaszub, Kociewia i Pomorza! Pisząc swoją kolejną książkę Roman Landowski czerpał z dorobku uczonych, kronikarzy i pamiętnikarzy, a i z własnych doświadczeń, a także z światowej literatury. Stworzył nowy, oryginalny, własny obraz regionalnej tradycji i roku obrzędowego na Pomorzu, ściśle zespolonego z rokiem liturgicznym Kościoła katolickiego. Nie pożałował czytelnikom zasobów własnej wiedzy, erudycji i bezcennych mądrości ludowych - przysłów i porzekadeł, choćby związanych z kalendarzem świętych, a nawet przepisów na oryginalne potrawy. Dzięki takiemu warsztatowi książka ta przepełniona jest zapachami i klimatem domu rodzinnego, zwłaszcza wiejskiego, starszych pokoleń mieszkańców Kociewia. Zawiera bogactwo wiedzy z zakresu kultury duchowej i życia codziennego Pomorzan, żyjących dawniej i dziś w wielokulturowym świecie, na szczególnym styku polsko-niemieckim, germańsko-słowiańskim.”
Autor dedykuje tę książkę swojemu wnukowi Michałowi, przeświadczony iż z wdzięcznością przyjmie ją najmłodsze pokolenie - jak czytamy w Przedmowie - „zakorzeniające się dzięki rodzinie, szkole i Kościołowi w regionalnej i narodowej tradycji, kształtujące własną tożsamość gospodarza pomorskiej ziemi.
Tekst uzupełniają ilustracje przedstawiające prace rzeźbiarskie twórców ludowych z Kociewia, jednego z pomorskich regionów.

Roman Landowski
urodził się w 1937 r. w Świeciu nad Wisłą. Z zawodu bibliotekarz i pracownik upowszechnienia kultury niemal całe życie poświęcił książce: był księgarzem, bibliotekarzem, edytorem, redaktorem wydawnictw. Aktualnie od 1985 r. kieruje redakcją Kociewskiego Kantoru Edytorskiego i kwartalnika społeczno-kulturalnego „Kociewski Magazyn Regionalny”.
Jako pisarz debiutował w 1958 r. w Bydgoszczy kilkoma wierszami na łamach prasy wojskowej. Jego debiutem książkowym był zbiór poezji „Pejzaże serdeczne” (ZK-P, Gdańsk 1979). W dorobku literackim posiada czternaście książek, w tym trzy powieści (Ziemia czeka na dłoń, Wyrok u Wszystkich Świętych, Powrót do miejsc pamiętanych), dwa wznawiane zbiory baśni i podań pomorskich (Jasna i Dersław, Łabędzi lot Damroki), trzy tomiki poetyckie (oprócz debiutu - Wychodzenie z mroku, Muzyka na wierzby i płowiejące niwy) oraz kilka książkowych publikacji eseistycznych.
Z powodzeniem uczestniczył w kilku ogólnopolskich konkursach literackich.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Dane techniczne

Autor Roman Landowski
Rok wydania 2007
Oprawa miękka
Ilość stron 203
Format 145 x 205
ISBN 978-83-7380-480-7
do góry
Pokaż pełną wersję strony
Click Shop | Hosting home.pl